Konec prázdnin na dohled!

Konec prázdnin na dohled!

Blíží se konec léta – a na českou realitní scénu se nepochybně chystá událostmi a projekty nabitý podzim. Připravené je i Stavební fórum. Na našem webu vám už nabízíme první čtyři akce nastávající konferenční sezóny – a letmý pohled na jejich program naznačuje, že budou určitě zajímavé. A současně pro náš web připravujeme novou podobu, pro uživatele nepochybně přátelštější – premiéru bude mít už v listopadu.

Autor: Stavební fórum, Datum: 29.08.2016celý článek »

Hezké léto

Hezké léto

vám přeje tým Stavebního fóra. Tradiční doba letních radovánek a relaxace ovšem bude poměrně dramatická. Platí to zejména pro výstavbu v Praze. Ta konečně má první verzi Metropolitního plánu, má i PSP – ale leccos nemá. V nejistotách se vznáší třeba novela stavebního zákona či další vývoj IPRu. Takže si spolu s vámi přejeme nejen to, aby léto bylo pohodové, ale hlavně aby neskončilo zklamáním a zmařenými nadějemi.

Autor: Stavební fórum, Datum: 01.07.2016celý článek »

Realitní červen: vstříc prázdninám, těhotným Metropolitním plánem

Realitní červen: vstříc prázdninám, těhotným Metropolitním plánem

Nikoli všichni budou v letních měsících odpočívat. Zejména to platí pro ty, kteří mají co do činění s Metropolitním plánem. Jeho návrh bude zkoumat tým expertů, poměry v IPRu, kde plán vznikl, zase pražská radnice, která co nevidět bude mít k dispozici potřebný audit. Plán už byl také zveřejněn, ovšem zatím na něj padá spíše kritika. Někdejší zastánci – k nimž patřila třeba komora architektů – dnes nějak nejsou slyšet. Bez ohledu na to se zdá, že léto realitní Praze přinese všechno možné jen ne odpočinek a relaxaci.

Autor: Petr Bým, Datum: 30.06.2016celý článek »

Kanceláře: pražskou poptávku akceleruje sektor financí a IT

Kanceláře: pražskou poptávku akceleruje sektor financí a IT

Největší zájem o kanceláře v Praze mají společností, působící v IT sektoru, jejichž sídla je ovšem možné nalézt napříč celým městem. Naproti tomu například firmy finančního sektoru, jak vyplývá z nedávného průzkumu společnosti CBRE, mají své lokální preference: Nové Butovice, Pankrác nebo Budějovickou. Právě v těchto sektorech se každopádně kvalita kancelářského pracoviště v nejkomplexnějším pojetí stává významným faktorem personální politiky.

Autor: SF/pb, Datum: 28.06.2016celý článek »

A. Krnáčová, Metropolitní plán a politický rámec aneb Praha má PSP, ale …

A. Krnáčová, Metropolitní plán a politický rámec  aneb Praha má PSP, ale …

Metropolitní plán ve své stávající podobě je pro naši společnost a její projekty popravou! – tolik Radim Passer, „otec“ BB Centra, nejspíš největšího developerského projektu, který u nás po roce 1989 vznikl. A v kuloirech jsou slyšet názory, že nejde jen o BB Centrum. Jak vidno, ani nedávné schválení PSP pro pražskou výstavbu nutně nemusí znamenat lepší budoucnost.

Autor: Petr Bým, Datum: 24.06.2016celý článek »

Brno trpí suburbanizací

Brno trpí suburbanizací

V minulých letech vykázala většina obcí v okolí Brna nárůst počtu obyvatel. Vývoj populace v moravské metropoli je ale zcela opačný – počet obyvatel se tady snižuje. Lidé se stěhují mimo Brno a rozhodujícím faktorem je v tomto ohledu dostupnost bydlení. Bytů je totiž v Brně nedostatek a bude tomu tak i nadále. V prvním čtvrtletí letošního roku klesla zahájená výstavba bytů v Brně meziročně o 21,9 %, zatímco v okrese Brno−venkov naopak vzrostla o 5,6 %.

Autor: SF/pb, Datum: 22.06.2016celý článek »

Regionální OC prosperují

Regionální OC prosperují

Podle posledního průzkumu Shopping Centre Index provedeného společností CBRE, se průměrný obrat regionálních obchodních center v České republice zaznamenaný indexem meziročně zvýšil o 12,5 % (o téměř 6000 Kč/ m2/ rok). Analytici tento pozitivní vývoj považují za odraz pozitivní nálady na trhu podpořenou dobrými ekonomickými výsledky, např. snížení nezaměstnanosti a zvyšování mezd, což vedlo ke zvýšené ochotě zákazníků více utrácet.

Autor: SF/pb, Datum: 21.06.2016celý článek »

Tančící dům slaví 20. narozeniny

Tančící dům slaví 20. narozeniny

Praha se do své dnešní podoby vyvíjela více než jedenáct století. V jejich průběhu byla česká historická metropole obohacena o řadu architektonických dominant, z nichž mnohé se staly symbolem města. Platí to i pro první polovinu minulého století, méně pak už pro následující léta. Moderní progresívní architektura podle odborníků vysloveně schází – snad jediným, ale o to významnějším „přírůstkem“ pražské architektury po roce 1989 je známý Tančící dům.

Autor: SF/pb, Datum: 20.06.2016celý článek »

Glosář Jiřího Pácala: unikají nám podstatné věci

Glosář Jiřího Pácala: unikají nám podstatné věci

Na českém realitním trhu patřím služebně k těm nejstarším možným. Pohybuji se na něm od roku 1991 a zažil jsem mnohé. Dobu, kdy se žádné byty legálně nemohly prodávat, následně dobu, kdy prodat byt, u něhož byla uzavřena nájemní smlouva, bylo veřejnosti považováno za téměř smrtelný hřích. Pamatuji dobu, kdy se byty komerčně nestavěly a nebyl o ně žádný zájem, poté zase jejich „boom“, ovšem v cenách mnohem vyšších než dnes. Pamatuji také dobu, kdy se byty běžně kupovaly jako investice a někdy většinu bytů v jedné novostavbě skoupili cizinci.

Autor: Jiří Pácal, Datum: 16.06.2016celý článek »

Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?

Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?

Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o spotřebitelském úvěru. Součástí této nové normy jsou také změny týkající se předčasného splacení hypotéky v průběhu doby fixace. Novináři a odborná veřejnost proto již delší dobu spekulují, zda tato novinka bude mít vliv na úrokovou sazbu hypotéky. Jinými slovy – zda hypotéky kvůli této novince zdraží.

Autor: SF/pb, Datum: 15.06.2016celý článek »