Luxus hledá v Praze nové lokality

Luxus hledá v Praze nové lokality

Podle aktuálního průzkumu společnosti CBRE expanze světových luxusních značek na český trh pokračuje. Vyhledávanou destinací je pro ně samozřejmě Praha – hlavně Pařížská ulice a zavedené obchodní zóny v centru města, čímž ovšem v těchto lokalitách dochází k přetlaku poptávky a následně k rozšiřování obchodních kapacit do okolních ulic.

Autor: SF/pb, Datum: 27.05.2016celý článek »

Británie: hypoteční boom, růst cen, pokles úroku

Británie: hypoteční boom, růst cen, pokles úroku

Ceny nemovitostí v Británii už dávno překonaly předkrizová maxima a nesou se na vlně levných hypoték – jejich objem k letošnímu březnu meziročně vzrostl o 59 %! Podíl na růstu cen současně mají i rostoucí spekulativní poptávka a nákupy za účelem dalšího pronájmu. Ochlazení trhu – jak konstatuje aktuální analýza společnosti GOLEM FINANCE – by mělo přinést navýšení daně z nákupu nemovitosti, když regulátor zvažuje i omezování buy-to-let hypoték.

Autor: SF/pb, Datum: 26.05.2016celý článek »

Omar Koleilat, Crestyl: k regionům nás váže loajalita

Omar Koleilat, Crestyl: k regionům nás váže loajalita

Nejbližší výhledy českého realitního trhu jsme slibné, proto chceme co nejvíce projektů ukončit letos a napřesrok – říká Omar Koleilat, hlava společnosti Crestyl, která dnes realizuje, tedy reálně staví, řadu projektů v Praze i regionech a současně uvažuje i o expanzi do zahraničí.

Autor: Petr Bým, Datum: 24.05.2016celý článek »

Roste zájem o bezpečné bydlení - v kurzu jsou kamery a čidla

Roste zájem o bezpečné bydlení - v kurzu jsou kamery a čidla

Mezi kupujícími nových bytů roste podle ankety mezi developery narůstá zájem o bezpečnější bydlení. Nejčastějšími požadavky klientů na tomto poli jsou bezpečnostní dveře či fólie do oken, a také kamerový systém ve společných prostorách. Přibývá také elektronických čidel, která majiteli přímo nahlásí přítomnost cizí osoby v bytě na mobilní telefon.

Autor: SF/pb, Datum: 23.05.2016celý článek »

Projektanti mají více práce

Projektanti mají více práce

Rok 2016 přinese poměrně výrazný růst objemu projektových prací. A optimistické jsou projektové firmy, respektive jejich management, také ve výhledu na rok příští, i když nárůst objemu zakázek by měl být zhruba poloviční. Jak vyplývá z posledního průzkumu společnosti CEE Research téměř polovina projektových společností se letos obává, že nebude mít dostatek zaměstnanců na realizaci zakázek.

Autor: SF/pb, Datum: 20.05.2016celý článek »

Ústí nad Orlicí: revitalizace brownfieldu Perly

Ústí nad Orlicí: revitalizace brownfieldu Perly

„Chceme zachovat administrativní budovu s komínem a vedle toho i bývalou kotelnu a strojovnu!“ – říká Petr Hájek, starosta Ústí nad Orlicí. Řeč je o revitalizace rozlehlého areálu společnosti Perla, kde výroba skončila už před sedmi lety. Čtyři hektary, na nichž se textilka rozkládala, jsou v těsném sousedství historického středu města. I proto se ústeckoorlická radnice rozhodla nenechat využití těchto cenných pozemků náhodě.

Autor: SF/pb, Datum: 18.05.2016celý článek »

Josef Kotrba (Deloitte) o černých brýlích a černých i bílých labutích

Josef Kotrba (Deloitte) o černých brýlích a černých i bílých labutích

Česká ekonomika už překonala recesi a ve velmi dobrém stavu je podle Josefa Kotrby, známého ekonoma, i domácí realitní trh. Śéfa českého výsadku poradenské společnosti Deloitte ovšem v současnosti a nedaleké budoucnosti vidí četná rizika – například rozpad Unie či vzestup úroku.

Autor: Petr Bým, Datum: 14.05.2016celý článek »

Starší kanceláře jsou výhodná investice

Starší kanceláře jsou výhodná investice

Takřka třetina, přesně vyjádřeno 28 % – takový podíl zaujímají na pražském kancelářském trhu budovy postavené do roku 2000. Přepočteno na plochu jde o takřka 900 000 m2. Vlastníci některých z nich s koncem prvního životního cyklu těchto budov masivně investovali do jejich designu i technologií, přičemž následně se zvýšil zájem nájemců i investorů. Díky redesignu, rekonstrukcím a také snížení energetické náročnosti starší kancelářské budovy vyhovují aktuálním požadavkům nájemců a mohou tak hrát opět významnou roli na trhu.

Autor: SF/pb, Datum: 12.05.2016celý článek »

Praha: developerskou TOP-TEN vede Central Group

Praha: developerskou TOP-TEN vede Central Group

Společnost Central Group je v prvním čtvrtletí letošního roku největším rezidenčním developerem v Praze i celé ČR. Dvojkou na pražském trhu je Skanska Reality a na třetím následuje FINEP – jak vyplývá ze společných analýz trhu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, jejichž metodiku verifikoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Autor: SF/pb, Datum: 11.05.2016celý článek »

Glosář Tomáše Kadeřábka: Svítá nad českým developmentem?

Glosář Tomáše Kadeřábka: Svítá nad českým developmentem?

Počátkem tohoto roku jsem byl jako host přítomen na developerské prezentaci pro občany a zástupce příslušné obce. Developer představoval z mého pohledu běžný bytový projekt, nikterak předimenzovaný návrh, v lokalitě určeném územním plánem k bytové zástavbě a s veškerou infrastrukturou. Z nezávislého pohledu tedy zcela jasná situace – stavba by měla začít co nejdříve. Bez ohledu na to se dobře připravená prezentace změnila ve vyhrocený slovní souboj, ve kterém se našlo místo i pro urážky a dehonestaci lidí, kteří projekt zastupovali.

Autor: Tomáš Kadeřábek, Datum: 10.05.2016celý článek »