Realitní listopad: na trhu se hlavně obchoduje

Realitní listopad: na trhu se hlavně obchoduje

Realitní trh, přes všechny krizové až katastrofické scénáře, spojené hlavně s legislativním marasmem, má nového významného hráče. Je to Karel Pražák, někdejší spolupracovník nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jenž nyní v Praze i jinde skupuje kde co – parkoviště vedle O2 arény, dům v Pařížské, budějovické obchodní centrum, outlet u Ruzyně či projekty mrakodrapů na Chodově a dejvického Ledního medvěda.•••

Autor: Petr Bým, Datum: 07.12.2016celý článek »

Marcel Soural, Trigema: když je něčeho málo, je to drahé!!

Marcel Soural, Trigema: když je něčeho málo, je to drahé!!

O stále dražších bytech, co se na domácí realitní scéně pravděpodobně odehraje příští rok, jak spolu souvisí ceny nových i second-hand bytů a úroveň nájmů– a o lecčems dalším si SF povídalo s Marcelem Souralem, šéfem a majitelem holdingu Trigema.

Autor: Petr Bým, Datum: 05.12.2016celý článek »

Praha: ceny bytů rostou, výstavba stagnuje, dostupnost klesá

Praha: ceny bytů rostou, výstavba stagnuje, dostupnost klesá

Nedostatek nových bytů v Praze zvedl jejich ceny jen za uplynulý rok o 19 %. Průměrný byt v Praze dnes stojí 4,8 milionu korun (69 500 Kč za m2). Dále se tak zhoršuje dostupnost bytů pro české domácnosti a celý bytový trh metropole se postupně posouvá do krize. Úřady v celé Praze za devět měsíců tohoto roku vydaly stavební povolení jen pro 862 nových bytů v bytových domech, přitom se jich za stejnou dobu prodalo přes 4 800.

Autor: SF/pb, Datum: 01.12.2016celý článek »

Brno: development kontra město

Brno: development kontra město

Zastaralý územní plán a čekání na nový, který bude nejdříve za pět let, brzdí v Brně výstavbu bytů – tvrdí developeři, kteří se sdružili do Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST). Náměstek primátora Martin Ander (SZ), odpovědný za územní plánování, souhlasí s tím, že územní plán je problém. Zároveň však tvrdí, že překážek, které brzdí výstavbu, je mnohem víc a developeři svou argumentaci účelově zjednodušují, přitom podle něj je ploch pro výstavbu stále dostatek.

Autor: SF/pb, Datum: 30.11.2016celý článek »

Kde domov můj aneb jak Češi bydlí (a pracují) - II.

Kde domov můj aneb jak Češi bydlí (a pracují) - II.

Společnost Deloitte v kooperaci s dalšími firmami právě zveřejnila zajímavou analýzu, která mapuje, jak česká populace dnes bydlí i pracuje – posuzováno z hlediska životního prostoru, tedy prizmatem kvality bydlení i kanceláří, které jsou „fabrikou XXI. století. První díl tohoto materiálu jsme otiskly minulý týden, nyní vám přinášíme jeho druhou část.

Autor: SF/pb, Datum: 29.11.2016celý článek »

Kde domov můj aneb jak Češi bydlí (a pracují) - I.

Kde domov můj aneb jak Češi bydlí (a pracují) - I.

Kde domov můj, kde domov můj – ptal se už v roce 1834 Josef Kajetán Tyl. Kdyby si stejnou otázku položil dnes, odpovědí by mu s největší pravděpodobností bylo „v bytě“, a to navíc ještě „ve vlastním“. V bytě v osobním vlastnictví nebo ve vlastním domě u nás totiž v roce 2015 bydlelo téměř 56 % obyvatel. To a leccos dalšího je zřejmé z nejnovější analýzy společnosti Deloitte. Téma? Životní prostor české populace !

Autor: SF/pb, Datum: 25.11.2016celý článek »

Jan Petr, Touax: z modulů jde postavit všechno!

Jan Petr, Touax: z modulů jde postavit všechno!

Výstavba ze stavebních modulů, v níž Česko patří k evropským velmocem, prošla v posledních letech razantní proměnou. O tom, odkud a kam tento obor směřuje, jsme mluvili s Janem Petrem, marketingovým a exportním ředitelem společnosti Touax, která patří k lídrům v tomto speciálním stavebním oboru.

Autor: SF/pb, Datum: 24.11.2016celý článek »

Retail: jen málo nového developmentu

Retail: jen málo nového developmentu

Letos budou díky zpomalení výstavby dané saturací trhu a aktuálními tržními podmínkami otevřena v České republice jen dvě obchodní centra. Zároveň ale existují první náznaky vstupu nových hráčů na český „retailový“ trh, který ovšem aktuálně nedisponuje vhodnými prostory – konstatuje studie společnosti Colliers International o maloobchodním trhu v České republice za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Autor: SF/pb, Datum: 22.11.2016celý článek »

Best of Realty 2016 – výsledky odrážejí vyšší kvalitu domácího developmentu

Best of Realty 2016 – výsledky odrážejí vyšší kvalitu domácího developmentu

Na slavnostním galavečeru byly v Kongresovém sále ČNB vyhlášeny výsledky 18. ročníku soutěže Best of Realty a předána ocenění nejlepším projektům českého realitního trhu za uplynulý rok. „Kvalita nominovaných v letošním ročníku dokumentuje další oživení developerského trhu ve všech hodnocených kategoriích. Nejvíce je to vidět na rezidenčním segmentu.“ – tak hodnotí výsledky letošního ročníku Pavel Kühn, předseda poroty soutěže.

Autor: SF/pb, Datum: 21.11.2016celý článek »

Novela zákoníku práce přinese řadu novinek

Novela zákoníku práce přinese řadu novinek

Poslanecká sněmovna v současnosti projednává návrh koncepční novely zákoníku práce. Vstoupí-li tato novela v účinnost 1. července 2017, jak je navrhováno, dojde k zásadním změnám v řadě oblastí pracovněprávních vztahů.

Autor: Ondřej Tejnský, Datum: 16.11.2016celý článek »