Hezké léto

Hezké léto

vám přeje tým Stavebního fóra. Tradiční doba letních radovánek a relaxace ovšem bude poměrně dramatická. Platí to zejména pro výstavbu v Praze. Ta konečně má první verzi Metropolitního plánu, má i PSP – ale leccos nemá. V nejistotách se vznáší třeba novela stavebního zákona či další vývoj IPRu. Takže si spolu s vámi přejeme nejen to, aby léto bylo pohodové, ale hlavně aby neskončilo zklamáním a zmařenými nadějemi.

Autor: Stavební fórum, Datum: 01.07.2016celý článek »

Realitní červen: vstříc prázdninám, těhotným Metropolitním plánem

Realitní červen: vstříc prázdninám, těhotným Metropolitním plánem

Nikoli všichni budou v letních měsících odpočívat. Zejména to platí pro ty, kteří mají co do činění s Metropolitním plánem. Jeho návrh bude zkoumat tým expertů, poměry v IPRu, kde plán vznikl, zase pražská radnice, která co nevidět bude mít k dispozici potřebný audit. Plán už byl také zveřejněn, ovšem zatím na něj padá spíše kritika. Někdejší zastánci – k nimž patřila třeba komora architektů – dnes nějak nejsou slyšet. Bez ohledu na to se zdá, že léto realitní Praze přinese všechno možné jen ne odpočinek a relaxaci.

Autor: Petr Bým, Datum: 30.06.2016celý článek »

Kanceláře: pražskou poptávku akceleruje sektor financí a IT

Kanceláře: pražskou poptávku akceleruje sektor financí a IT

Největší zájem o kanceláře v Praze mají společností, působící v IT sektoru, jejichž sídla je ovšem možné nalézt napříč celým městem. Naproti tomu například firmy finančního sektoru, jak vyplývá z nedávného průzkumu společnosti CBRE, mají své lokální preference: Nové Butovice, Pankrác nebo Budějovickou. Právě v těchto sektorech se každopádně kvalita kancelářského pracoviště v nejkomplexnějším pojetí stává významným faktorem personální politiky.

Autor: SF/pb, Datum: 28.06.2016celý článek »

A. Krnáčová, Metropolitní plán a politický rámec aneb Praha má PSP, ale …

A. Krnáčová, Metropolitní plán a politický rámec  aneb Praha má PSP, ale …

Metropolitní plán ve své stávající podobě je pro naši společnost a její projekty popravou! – tolik Radim Passer, „otec“ BB Centra, nejspíš největšího developerského projektu, který u nás po roce 1989 vznikl. A v kuloirech jsou slyšet názory, že nejde jen o BB Centrum. Jak vidno, ani nedávné schválení PSP pro pražskou výstavbu nutně nemusí znamenat lepší budoucnost.

Autor: Petr Bým, Datum: 24.06.2016celý článek »

Brno trpí suburbanizací

Brno trpí suburbanizací

V minulých letech vykázala většina obcí v okolí Brna nárůst počtu obyvatel. Vývoj populace v moravské metropoli je ale zcela opačný – počet obyvatel se tady snižuje. Lidé se stěhují mimo Brno a rozhodujícím faktorem je v tomto ohledu dostupnost bydlení. Bytů je totiž v Brně nedostatek a bude tomu tak i nadále. V prvním čtvrtletí letošního roku klesla zahájená výstavba bytů v Brně meziročně o 21,9 %, zatímco v okrese Brno−venkov naopak vzrostla o 5,6 %.

Autor: SF/pb, Datum: 22.06.2016celý článek »

Regionální OC prosperují

Regionální OC prosperují

Podle posledního průzkumu Shopping Centre Index provedeného společností CBRE, se průměrný obrat regionálních obchodních center v České republice zaznamenaný indexem meziročně zvýšil o 12,5 % (o téměř 6000 Kč/ m2/ rok). Analytici tento pozitivní vývoj považují za odraz pozitivní nálady na trhu podpořenou dobrými ekonomickými výsledky, např. snížení nezaměstnanosti a zvyšování mezd, což vedlo ke zvýšené ochotě zákazníků více utrácet.

Autor: SF/pb, Datum: 21.06.2016celý článek »

Tančící dům slaví 20. narozeniny

Tančící dům slaví 20. narozeniny

Praha se do své dnešní podoby vyvíjela více než jedenáct století. V jejich průběhu byla česká historická metropole obohacena o řadu architektonických dominant, z nichž mnohé se staly symbolem města. Platí to i pro první polovinu minulého století, méně pak už pro následující léta. Moderní progresívní architektura podle odborníků vysloveně schází – snad jediným, ale o to významnějším „přírůstkem“ pražské architektury po roce 1989 je známý Tančící dům.

Autor: SF/pb, Datum: 20.06.2016celý článek »

Glosář Jiřího Pácala: unikají nám podstatné věci

Glosář Jiřího Pácala: unikají nám podstatné věci

Na českém realitním trhu patřím služebně k těm nejstarším možným. Pohybuji se na něm od roku 1991 a zažil jsem mnohé. Dobu, kdy se žádné byty legálně nemohly prodávat, následně dobu, kdy prodat byt, u něhož byla uzavřena nájemní smlouva, bylo veřejnosti považováno za téměř smrtelný hřích. Pamatuji dobu, kdy se byty komerčně nestavěly a nebyl o ně žádný zájem, poté zase jejich „boom“, ovšem v cenách mnohem vyšších než dnes. Pamatuji také dobu, kdy se byty běžně kupovaly jako investice a někdy většinu bytů v jedné novostavbě skoupili cizinci.

Autor: Jiří Pácal, Datum: 16.06.2016celý článek »

Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?

Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?

Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o spotřebitelském úvěru. Součástí této nové normy jsou také změny týkající se předčasného splacení hypotéky v průběhu doby fixace. Novináři a odborná veřejnost proto již delší dobu spekulují, zda tato novinka bude mít vliv na úrokovou sazbu hypotéky. Jinými slovy – zda hypotéky kvůli této novince zdraží.

Autor: SF/pb, Datum: 15.06.2016celý článek »

IPR: architekt Roman Koucký končí

IPR: architekt Roman Koucký končí

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) hledá nového ředitele sekce, která má na starosti územní plánování. Její dosavadní šéf Roman Koucký ve funkci skončí, až bude vybrán jeho náhradník. Ředitel institutu Petr Hlaváček bude jeho další působení řešit s novým šéfem sekce plánování města.

Autor: ČTK, Datum: 14.06.2016celý článek »