/cs/article/13307/jan-svetlik-vitkovice-na-rozvoji-ostravy-se-budeme-podilet-zasadnim-zpusobem/ Jan Světlík, Vítkovice: Na rozvoji Ostravy se budeme podílet zásadním způsobem
Jan Světlík, Vítkovice: Na rozvoji Ostravy se budeme podílet zásadním způsobem

Jan Světlík, Vítkovice: Na rozvoji Ostravy se budeme podílet zásadním způsobem

Nové Vítkovice jsou největším developerským projektem v Česku – říká Jan Světlík, který stojí v čele holdingu Vítkovice. Ostravský gigant se díky Novým Vítkovicím dostává do pozice developerské společnosti, což pro strojírenskou společnost není tak úplně běžná role. Jan Světlík a jeho Vítkovice mají navíc jako developer výjimečný cíl. Je to nejen nová výstavba, ale zároveň záchrana a konverze někdejšího hutního areálu. Úkol o to obtížnější, že tzv. dolní oblast Vítkovic už byla prohlášena za národní kulturní památku.

Firma rozměrů Vítkovic má vůči regionu odpovědnost, jejíž rozsah daleko přesahuje pouhou ekonomiku. Spadá do ní pro vás i odpovědnost za vývoj Ostravy jako města – tedy problémy urbanistické i architektonické?

Samozřejmě. A nebylo by dobré mluvit jenom o Ostravě, naše provozy jsou rozmístěny v celém regionu. Co se samotné Ostravy týká, v těch oblastech, o kterých jste mluvil, je výrazem skutečnosti, že její městský organismus je třeba racionálně rozvíjet a my se na tomto rozvoji chceme podílet, náš projekt Nové Vítkovice.

Ani zdaleka ovšem nejste ve městě sami. Skutečně racionální urbanistický vývoj města předpokládá širokou kooperaci všech zainteresovaných – tedy politické reprezentace, státních institucí i soukromopodnikatelské sféry. Funguje taková spolupráce?

Já bych řekl, že ano. Máme stálé kontakty s vedením města samotného i Moravskoslezského kraje, ale také i kraje Olomouckého, protože naše provozy jsou i tam. Podařilo se nám také dostat na rozumnou platformu spolupráci s památkovou ochranou – to je vzhledem k pracím na národní kulturní památce Vítkovice pro nás velmi důležité.(1–5 – Dolní oblast Vítkovic)

A co podnikatelé, zejména ti, kteří ve městě staví? Ve vašem sousedství vyrůstá největší developerský projekt u nás – Nová Karolina. Jste v kontaktu?

Se společností Multidevelopment máme dobré sousedské vztahy. Dokonce jsme jim prodali něco málo pozemků, které Vítkovice na Karolině měly. Bez jakýchkoli problémů a za běžnou cenu – to říkám proto, že v Multidevelopmentu zjevně očekávali z naší strany obstrukce a vydírání. Jinak jsme ale z Nové Karoliny zatím spíše zklamáni. Těšili jsme se, že budeme dělat lávku architektky Jiřičné, speciální ocelové konstrukce pro projekty Rema Koolhaase, že si takto ozkoušíme trochu jinou architekturu, ale nic z toho není. Na Karolině se toho dnes moc neděje. Ale rád bych vás opravil – v porovnání s ní je náš projekt Nové Vítkovice nikoli pouze větší, ale několikanásobně větší. Jde o území zhruba 160 hektarů a celkové investice ve výši 50 – 60 miliard korun.

Nicméně Karolina, nebo její část, je v už v realizačním stadiu. Mám pocit, že Nové Vítkovice jsou zatím spíše koncepcí?!

Je to projekt velmi složitý, a to nejen svými rozměry. Jeho značná část je založena na konverzi industriálních objektů. To je o dost složitější než třeba opravit a zpřístupnit barokní zámek. My musíme pro všechny budovy a objekty hledat novou funkci a účel. Přitom nechceme budovat technický skansen, ale živý organismus, který by se měl stát součástí městského centra. Navíc zápasíme s ohromným problémem – ekologickou zátěží, která má enormní rozměry. A bohužel právě nyní se sanační práce takřka zastavily.(6–11 – Oblast ČEZ Arény, Ruské…)

Takže v prostoru „památkových“ Vítkovic nebo jinak řečeno jejich tzv. dolní oblasti se dnes nic neděje?

Pracujeme stejně jako v uplynulých šesti letech. Musíme ovšem postupovat per partes, takže dnes provádíme demolice v podstatě černých staveb ze 70. a 80. let, vedle toho probíhá řízené odstrojování objektů, které budou zachovány.

Zdá se, že jenom konverze dolních Vítkovic představuje takřka nepředstavitelnou práci a samozřejmě i více než značné finanční zdroje. Nebylo by dobré získat pro projekt nějakého partnera?

Podívejte se, než jsme Vítkovice od státu získali, nic se tam nedělo. My jsme – kromě značného objemu stavebních a jiných prací – už za pouhých šest let udělali všechnu nutnou „papírovou“ práci a vytvořili koncepci rozvoje celého území. Spolupráci s nikým se nebráníme, finanční výpomoc od státu či Unie bychom samozřejmě uvítali, nicméně základní směr celého projektu i rychlost jeho realizace si chceme ponechat ve vlastních rukách.


(12–14 – Nové Vítkovice)

Co dnes v dolních Vítkovicích považujete za prioritní?

Jde o tři objekty: plynojem, kde by mělo být kongresové centrum, 6. energetickou ústřednu, v níž bude výstava Svět techniky, a vysokou pec číslo 1 – tady bude jakási naučná stezka i vyhlídka na celou Ostravu. Všechno už se „maluje“ – spolupracujeme s řadou architektů, třeba kongresový objekt pro nás navrhuje Josef Pleskot. Samotná výstavba má začít ještě letos.

Recese dnes zpomaluje všechny podnikatelské záměry. Platí to i pro Nové Vítkovice?

Samozřejmě, že i na nás to nějakým způsobem dopadá. Celý holding měl v podstatě na tento i příští rok vyprodáno, dnes se bohužel leckterá objednávka ruší. Já jsem celkem optimista, myslím, že pokud půjde vše dobře, tak problémy skončí někdy na konci příštího roku. Navíc je krize vždy ozdravný proces – my a všichni ostatní musíme ořezávat vše, co není efektivní. Ale nejde jenom ořezávat či redukovat, zároveň musíte investovat a stavět. My to tak dělat budeme, Nové Vítkovice rozhodně nestrčíme někam do šuplíku.(15–20 – Energetická ústředna)

Vítkovice i vy osobně máte i jiné projekty. Výstava „Sváry zření“, na nichž jste velmi výrazně participovali, nedávno skončila. Máte už v plánu něco podobného?

Začnu výstavou – shlédlo ji 30 120 návštěvníků, což představuje 8 % ostravské populace. To je naprosto unikátní, v Praze by taková zásadní akce přitáhla tak 0,5 % jejích obyvatel. To číslo dokumentuje několik věcí najednou. Především to, že Ostrava není městem nějakých kulturních primitivů, naopak, máme svébytný a bohatý kulturní život. Zároveň se ale jasně ukázalo, že Ostravě schází galerie současného umění. Dnes její roli supluje městské výtvarné muzeum, kde proběhly i Sváry zření, ale to je trochu schizofrenní situace, muzeum má primárně jiné poslání. A tak počítáme s tím, že založíme občanské sdružení, které takovou galerii vybuduje a pak daruje městu. I to by mělo proběhnout v rámci projektu Nových Vítkovic.

Vizualizace: Vítkovice

 
 
Autor: SF / Petr Bým, Datum 01.04.2009