13. 12. 2018

Družstva jako cesta k dostupnému bydlení?

Vysoké ceny nemovitostí v kombinaci se zpřísněnými podmínkami pro poskytování hypotečních úvěrů mají na realitní trh viditelný dopad – stále více zájemců nedosáhne na vlastní byt. Jedno z možných řešení je družstevní výstavba, která má řadu výhod, a to včetně dostupnější formy financování. Společnosti M&M Development a V Invest tuto možnost už testují.

Družstevní bydlení bylo v posledních dekádách málo populární. Změna podmínek hypotečního úvěrování ale družstevnímu financování dávají nový rozměr. „V případě nové družstevní výstavby patří mezi největší výhody to, že zájemce si nevyřizuje individuální hypotéku, stačí mu pouze 30 % hodnoty bytu.  Zbývající část úhrady za družstevní podíl umořuje v měsíčních splátkách,“ říká ředitel Michal Pitucha z holdingu M&M Reality, který má ambici stát se největším dodavatelem družstevních bytů na český bytový trh.

M&MDevelopment míří do regionů

Nová opatření ČNB říkají, že banky mohou půjčovat jen do devítinásobku ročního příjmu rodiny a splátka hypotéky nesmí přesáhnout  45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. Pokud by se opět rozšířila družstevní výstavba s možností splácení družstvu, které by případně mělo úvěr od bank či stavebních spořitelen, mohlo by to podle Michala Pituchy značně zjednodušit přístup k bydlení mladým lidem, které zmíněná nová pravidla zasáhnou nejvíce.  Jiné výhody podle něj ocení naopak lidé ve středním a vyšším věku. „Tito klienti totiž nejsou v případě družstevního bytu limitováni délkou splatnosti úvěru, jako je tomu u bank, které požadují umoření dluhu maximálně do 70 let věku, nebo u stavebních spořitelen, kde je to do 75 let věku,“ pokračuje Michal Pitucha.

SpolečnostM&M Development, developerská odnož holdingu M&M Reality, se proto výstavbě družstevních bytů hodlá velmi intenzívně věnovat. Přitom se chce zaměřit především na menší města, jako jsou Náchod, Hranice nebo Fulnek, která jiní developeři v podstatě ignorují. „Na základě dat z více než stoosmdesáti poboček naší realitní kanceláře víme, že poptávka po dostupném bydlení je v regionech obrovská.  Malá města jsou ve velkém deficitu, byty se v nich nestavěly posledních pětadvacet let. Víme přesně, kde postavit osmdesát a kde třeba padesát bytů,“ říká k tomu Petr Morcinek, majitel holdingu.

V Investsměřuje do Plzně

Družstevní byty do nabídky zařadila i společnost V Invest, a to ve svém rozsáhlém projektu Nová Valcha v Plzni. Aby otestovala zájem, nabídla společnost k prodeji již na jaře tohoto roku 21 družstevních bytů. Tempo prodeje bylo o čtvrtinu rychlejší než u bytů nabízených do osobního vlastnictví. Proto nyní v rámci 6. etapy projektu Nová Vlacha firma nabídne k prodeji dalších 21 družstevních bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk. Velikost bytů se pohybuje od 26 do 88 m2 a jejich cena začíná na 1,3 mil. Kč. Zájemci k jejich pořízení potřebují složit 25 % celkové ceny bytu. Zbytek splácejí už jako družstevníci v pravidelných měsíčních splátkách.

„Rychlost prodeje družstevních bytů v rámci našeho pilotního projektu předčila naše očekávání. Počítali jsme s tím, že družstevní vlastnictví stále není u novostaveb zcela etablované a že mezi lidmi proto bude panovat jistý ostych. Ukázalo se však, že tato forma vlastnictví je velmi žádaná a ze strany developerů dosud podceňovaná,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest. Proto také firma hodlá na začátku roku 2019 nabídnout v Plzni dalších 30 družstevních bytů.

Podle ankety, kterou V Invest provedl mezi zájemci o družstevní byty, lidé oceňují snadnost nákupu a prodeje družstevního podílu. Jako další přednosti potom uvádějí fakt, že nemusejí řešit financování úvěrem či platit daň z nabytí nemovitosti. „Roste počet lidí, kteří mají dostatečný příjem na to, aby si mohli dovolit pořízení nového bytu, ale na hypoteční úvěr nyní nedosáhnou. Pokud mají k dispozici finanční prostředky ve výši 25 % ceny bytu, nemusejí se tak vůbec zadlužovat, což je pro některé zákazníky důležitý argument,“ říká Jaroslav Vondřička. U bytu s cenou 1,3 mil. Kč tak zájemci o nový byt stačí 325 000 Kč, u dvoumilionového bytu je to potom půl milionu korun.

Petr Bým