17. 2. 2015

Ideální bydlení: rodinný dům na maloměstě

Vlastní dům se zahradou – takový je podle průzkumu uskutečněného pro realitní síť RE/MAX sen či přání většiny Čechů a Moravan ohledně jejich bydlení. A jako ideální lokalita pro takový dům u nich suverénně vede menší město před velkou aglomerací. Maximální cena, jakou jsou obyvatelé České republiky ochotni zaplatit za bydlení svých snů, představuje pro většinu z nich částka tři miliony korun.

Zatímco většina Čechů bydlí v bytě, rovněž větší část z nich sní o pořízení samostatného domu – 70 % respondentů ankety RE/MAX-u dotazovaných uvedlo, že preferují bydlení v domě se zahradou. Pouze 17 % touží bydlet v řadovém domku a jen 12 % dotázaných preferuje byt. Přitom větší preference pro byt vykazují mladší lidé (do 26 let) a pak skupina nad 55 let. „Lidé ve středním věku uvažují o domě se zahradou zejména kvůli dětem. Nejčastěji hledají pozemky kolem 1 000 metrů čtverečních, které do budoucna umožní vystavět venkovní posezení, bazén či pár záhonků pro pěstování zeleniny a ovoce,“ vysvětluje Pavel Hassman z realitní kanceláře RE/MAX 4You.

Preferovaná vesnice

Překvapivé jsou výsledky ankety ohledně bydlení ve městě. To sice v preferencích většiny dotazovaných drtivě převažuje, nicméně pouze 14 % z nich preferuje život ve velké aglomeraci. Naopak polovina dotázaných by ráda žila v menším městě a současně v kontaktu s přírodou. Téměř třetina by si pak dokázala představit život na menší vesnici. „Bydlení na venkově je v podstatě nový trend. Lidé nemají problém s dojížděním do města, pokud je v blízkosti a dopravně dobře obslužné. Vesnice také nabízí mnohem větší pozemky a přirozeně i výrazně nižší ceny nemovitostí, což je častý důvod pro takovou volbu,“ říká Pavel Hassman.

S bydlením v domě na vesnici jsou však spojeny i manuální práce při údržbě domu. Nicméně pouze 7 % dotazovaných je ochotných si svoji budoucí vysněnou nemovitost rekonstruovat. Naopak drtivá většina účastníků průzkumu preferuje novostavbu či nemovitost v dobrém stavu. Drobné opravy nejsou podle respondentů na překážku, zásadní rekonstrukci se ale většina lidí při pořizování rezidenční nemovitosti pro vlastní účely snaží vyhnout.

Maximálně tři miliony

Za vysněné bydlení jsme – jak ukázal citovaný průzkum – nejčastěji ochotni utratit okolo tří milionů korun. Výjimku v tomto ohledu tvoří mladší věková skupina. Až třetina oslovených do 35 let si dovede představit, že za budoucí dům utratí až pět milionů. Vyšší částku by zvážilo už jen jedno procento oslovených.

Nejvíce jsou ochotni za své bydlení utratit Pražané (pětina oslovených by zaplatila do pěti milionů korun) a lidé z Plzeňského kraje (15 % oslovených by bylo ochotno utratit částku do pěti milionů), naopak lidé z Karlovarského, Ústeckého a Zlínského kraje jsou velmi šetrní – za své bydlení by vydali maximálně milion korun.

Foto: Srgjan Spasik