Kanceláře: hluk jako problém

Jak uvádí materiály architektonického ateliéru Capexus, časté problémy velkoprostorových kanceláří, jako je například značný nedostatek soukromí a špatná cirkulace vzduchu, se vcelku daří eliminovat, ergonomický dluh v podobě hluku a špatné akustiky ale poměrně často přetrvává i v nových kancelářích, respektive kancelářských budovách stavěných v posledních letech.

Nejde jenom o zdraví

Firmy ovšem kvůli špatným pracovním podmínkám svých zaměstnanců přicházejí o peníze. Hlukem i jinak permanentně vyrušovaní zaměstnanci totiž nepracují skutečně efektivně, jejich výkon kvůli negativním externím vlivům není ani zdaleka optimální. I pouhá půlhodina „hluku“, tedy negativních akustických podnětů, v rámci jediného dne znamená u jednoho zaměstnance za rok ztráty v řádech desítek tisíc korun – obnovit soustředění podle některých výzkumů vyžaduje pět a více minut. U velkých firem s desítkami a stovkami zaměstnanců se tyto ztráty samozřejmě násobí a pak už se počítají v řádech milionů korun. Není to jediný negativní dopad akusticky nezdravého pracovního prostředí na hospodářské výsledky podniků – lidé, pracující ve špatně koncipovaných open-space kancelářích, také vykazují nadprůměrnou nemocnost.

Jak z toho ven?!

V již postavených objektech jsou možným řešením speciální paravány, záclony, koberce či nástěnné a stropní panely, které pomáhají zvuk pohlcovat. Na trhu v tomto novém, nepříliš probádaném oboru jsou i speciální odhlučněné mikrokanceláře a telefonní budky, kde zaměstnancův hovor neruší nikoho dalšího.

Základem „protihlukové“ prevence je však myslet na hluk již při samotné výstavbě a projektování. Sice už dlouho existují stavebně-technické požadavky na kročejovou a vzduchovou neprůzvučnost, zejména ve vztahu k obytným místnostem, ale jejich parametry se v kancelářských objektech jeví jako nedostatečné. Mnoho developerů již zaznamenalo, že ani dodržování těchto závazných hodnot nemusí vést ke stoprocentní spokojenosti uživatelů se zvukovou izolací v objektu. Na ČVUT již ve spolupráci s developerskou společností JRD vznikla pracovní skupina s názvem Decibel. Ta si klade za úkol dosáhnout akustické pohody právě tam, kde ji nezajistí ani dodržení pevně stanovených požadavků stavebně-technických norem.

SF/tk

Hlavní partneři

Partneři