Korec, Soural, Kunovský – mediální celebrity českého developmentu

Ačkoli česká společnost a zejména občanští aktivisté mají k developmentu přinejmenším ambivalentní postoj, ke cti českých médií nutno zkonstatovat, že tuzemské developerské dění monitorují celkem objektivně a bez viditelné animozity. Mezi českými developery přitom jejich největší pozornost vyvolávají osoby Evžena Korce z Ekospolu, Marcela Sourala ze společnosti Trigema a „bronzový“ Dušan Kunovský z Central Group. V posledním případě se ovšem jednalo o spíše negativní konotace, zejména v souvislosti se stíháním někdejšího výkonného ředitele Novotného.

Pořadí mediálně nejpopulárnějších developerských celebrit se příliš nekryje s 

DK v kontroverzních souvislostech

Jméno Dušana Kunovského, hlavy naší největší developerské společnosti se zaměřením na rezidence, který v minulosti zaujal média hlavně akvizicí soutěže Miss ČR, se letos v médiích objevovalo spíše v mírně kontroverzních souvislostech. Soudní stíhání svého výkonného ředitele kvůli daňovým únikům veřejnosti mj. D. Kunovský vysvětloval „ostrým konkurenčním bojem na realitním trhu“ (Česká televize 6. 2. 2012). Později média hojně probírala také novou vlastnickou strukturu jeho společnosti. Dušan Kunovský totiž Central Group znovu plně ovládl, když odkoupil minoritní podíl švýcarské Global Property Capital (společnost s neznámým vlastníkem je nyní v likvidaci) a oznámil vytvoření holdingu se sídlem na Kypru. A aby toho nebylo dost, list E15 (27. 3. 2012) zmínil i Kunovského kontakty na pražský magistrát, spadající do éry Pavla Béma a Romana Janouška.

Florentinum i ECM

Petr Palička ze společnosti Penta, který v personální mediální hitparádě získal bramborovou medaili, na stránkách tisku i jinde komentoval hlavně výstavbu Florentina, administrativního komplexu, který bude stát na místě bývalého sídla Rudého práva. Penta podle jeho slov zamýšlí pozvednout okolí pražského Masarykova nádraží na centrum obchodu, kterým tato lokalita byla již ve středověku.

Relativně často se v českých médiích letos objevoval rovněž Omar Koleilat –  komentoval především novou specifickou „zakázku“ své mateřské společnosti Crestyl, spočívající v reorganizaci společnosti Real Estate Investments (ECM), a dále též projekty firmy na severní Moravě (Opava) a v severních Čechách (Jablonec nad Nisou). Leoš Anderle ze Sekyra Group zase zaujal novináře hlavně vizí postavit Kaplického chobotnici na Rohanském ostrově. V červnu L. Anderle komentoval prázdné byty v rezidenci Korunní, kde společnost musí podle Lidových novin (14. 6. 2012) „se skřípějícími zuby zlevňovat“.

Více než 30 mediálních výstupů si v letošních prvních sedmi měsících „vysloužil“ také Michal Šourek ze společnosti MS development a jen o jeden méně Martin Louda z firmy SIDI – v obou případech se média zajímala hlavně o aktuálních projekty jejich společností, Zåhradu v Lysé nad Labem a ByTy Malešice.

Autor je pracovníkem společnosti Newton Media, zabývající se analýzou a monitoringem tisku, rozhlasu, televize, internetu a agenturního zpravodajství. Zástupce společnosti vystoupí 18. října na konferenci REM, kde se ve svém příspěvku bude zabývat monitoringem a analýzou obsahu sociálních sítí.


Příští diskusní setkání časopisu Stavební fórum se pod názvem Budoucnost exportního financování bude konat ve středu 26.9.2012 od 11:00 do 13:00 hodin v hotelu Jurys Inn, Sokolovská 11, Praha 8. Více informaci na http://www.sta­vebni-forum.cz/…12/in­dex.php?… .

Hlavní partneři

Partneři