Nemovitosti versus hlodavci

Hlodavec v nemovitosti jakéhokoli druhu je opravdu velký problém – kromě jiného může poškodit omítky, ale i konstrukci stavby a hrozbu znamená i ze zdravotního a hygienického hlediska. Další problémem je také fakt, že hlodavci se velice rychle množí, proto je nutné jejich přítomnost řešit co nejrychleji.

Svépomocí nebo s odborníky

Vzhledem k tomu, jaké nebezpečí a problémy hlodavci usídlení v nemovitosti, představují, zákon o ochraně veřejného zdraví majitelům, respektive provozovatelům všech nemovitostí ukládá určité povinnosti. Podnikatelé a právnické osoby, například i bytová družstva či společenství vlastníků, jsou povinni zajistit pravidelné deratizace. Za podcenění této prevence jim hrozí nemalé finanční sankce, které se mohou vyšplhat až do výše 2 milionů Kč. A pokud v souvislosti se zanedbáním preventivních opatření prokazatelně dojde k poškození zdraví osob či jiným škodám, může být sankce zvýšena až 3 milióny korun.

„V rámci ochrany zdravých životních podmínek má každý majitel a správce budovy povinnost na obhospodařovaných plochách a objektech prokazatelně regulovat počet myšovitých hlodavců na únosnou míru. Některé úkony je sice možno provádět svépomocí, ovšem platí, že ten, kdo zákrok provede, za něj odpovídá zejména z hlediska bezpečnosti vůči třetím stranám,“ upřesňuje Leoš Penkov z deratizační, dezinfekční a dezinsekční Agentury Terno.

Vlastnictví = povinnosti

Zákon č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví definuje povinnosti jednoznačně: „Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.“

Kateřina Býčková z BNG Group, pod kterou spadá i zmíněná Agentura Terno, k tomu dodává: „Dalšími zákony, které upravují povinnosti související s ochranou zdraví - a firmy by s nimi měly být seznámeny -  jsou vyhláška 137/2014 o hygienických požadavcích na stravovací služby a zákon 166/1999 o veterinární péči.“

Nejlepší prevence je úklid

Jedním ze základních kroků prevence výskytu hlodavců je úklid a pak samozřejmě bezvadný stav domu či budovy. Zvláště u starších nemovitostí je třeba všímat si otvorů v podlaze, stěnách, ale i stropech, kterými by se mohli hlodavci do budovy dostat. „S preventivním zabezpečením objektu souvisí i pravidelná asanace prostředí, ze kterého hlodavci do budov mohou migrovat. Pokud se v blízkosti vaší nemovitosti nachází neudržovaný pozemek, pole, skládka nebo hospodářská budova, je vyšší pravděpodobnost, že se hlodavcům ve svém domě nevyhnete,“ říká Leoš Penkov.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři