24. 11. 2016

AD: růst cen nových bytů se zpomalí

Růst cen nových bytů v Praze se v příštím roce zpomalí. V rozhovoru s ČTK to uvedl ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. Ceny nových bytů v hlavním městě ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly o 19,5 % na 69 517 korun za metr čtvereční. Podle Kadeřábka je takový nárůst umělý: „Doufám, že v příštím roce přijde ochlazení. Takový vysoký nárůst jako letos je umělý. Studie Trigemy ukázala, že z trhu úplně zmizel nejlevnější segment do 50 000 korun za metr čtvereční. Myslím, že cenová úroveň musí poptávku omezit, protože na ty byty už tolik zájemců nedosáhne. Takže tím se ta cena samozřejmě sníží,“ řekl Kadeřábek.

Nabídkové ceny za starší byty se v Praze v poslední době přibližují cenám za nový byt. Podle Kadeřábka je to anomálie. „Dneska jsme pod určitou psychózou, že jsou byty dražší. Bytů je málo, jsou levné hypotéky, ekonomice se daří, tak tady vzniká potřeba všechno honem koupit. Bez toho, že by ten byt někdo opravdu urgentně potřeboval,“ míní šéf asociace.

Za správné nepovažuje ani to, že se zmenšuje rozdíl mezi prodejní a nabídkovou cenou, na konci třetího čtvrtletí byla prodejní cena nižší už jen o čtyři procenta. „Kolik si developer určí, tolik za byt dostane. A klient má na rozhodnutí třeba jen 14 dní. Pro developerskou komunitu by bylo lepší, kdyby se tohle zlepšilo. Pro klienta to není zdravé prostředí. On má navíc informační nevýhodu, vstupuje do jednání s někým, kdo to dělá léta,“ dodal T. Kadeřábek. Ceny v Praze se podle něj v dlouhodobém horizontu spíše budou blížit cenám ve srovnatelných evropských městech, jako je například Vídeň nebo Mnichov. „Ale je to věštění z křišťálové koule. Když srovnáme průměrný plat v Česku a v Německu, máme do něj pořád ještě hodně daleko. A jak ceny nemovitostí vyskočily rychle nahoru, začaly se blížit evropskému průměru rychleji než platy,“ uvedl dále. Taková situace podle něj nemůže trvat dlouho, když 80 – 90 % trhu tvoří místní klientela. „Žádní Rusové, Japonci ani Číňani tenhle trend neotočí, cizinci to výš nevytáhnou. Možná v Praze 1 nebo na Hanspaulce. Ale určitě ne v průměru.“ Ceny jsou podle Kadeřábka určitě vyšší, než by mohly být, kdyby na trhu panovala normální situace. „Pokud by bylo dost projektů, ceny by byly určitě nižší a hlavně by nerostly tak strmě,“ uvedl. Politická garnitura se podle něj stavěla v poslední době k nové výstavbě velmi negativně. „Když dnes developer kupuje pozemek, tak počítá s tím, že stavba bude dokončena za osm let. A to je hodně špatně,“ doplnil Kadeřábek.

ČTK