30. 8. 2016

Amádeus Real uspěl s žalobou Ostravy

Žaloba developerské společnosti Amádeus Real na Ostravu, která souvisí se stavbou obchodního centra Ostravica v centru města, je oprávněná. Rozhodl tak před časem Okresní soud v Ostravě, který nyní musí ještě určit výši škody. Firma za zmařenou investici požaduje 1,5 mld. Kč. Ostravský magistrát ale nárok neuznává. Proti rozhodnutí soudu se chce odvolat.

„Soud vydal mezitimní rozhodnutí a konstatoval, že žaloba je oprávněná. V dalším jednání bude určovat výši škody. Rozhodnutí padlo 18. srpna, strany mají patnáctidenní lhůtu na odvolání,“ řekl mluvčí soudu.

Ostravský soud spor řeší od května. Společnost Amádeus Real v centru Ostravy chystala stavbu nákupního centra. V roce 2012 odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde měl obchodní komplex stát. Stalo se tak poté, co centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nedal souhlas s umístěním stavby, který společnosti udělil až později. Město ale odstoupení od smlouvy neuznalo. Naopak s developerem vede soudní spor o úhradu splátek kupní ceny za pozemky i smluvní pokuty. Městu podle něj spor komplikuje i jakékoliv úpravy náměstí, protože se fakticky vede i o vlastnictví pozemků. Celková kupní cena za pozemek přesahovala 83 mil. Kč. Developer ale zaplatil jen její část a od smlouvy posléze ustoupil.