8. 3. 2017

Andrej Babiš kritizuje poměry v českém stavebnictví

Ministr financí a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš není spokojen se stavem stavební legislativy. Je podle něho nesmyslné, aby se k povolování staveb vyjadřovalo pět ministerstev. Proto je třeba změnit kompetenční zákon, který rozděluje pravomoci mezi resorty – řekl A. Babiš konferenci Fórum českého stavebnictví. V Česku je z kompetenčního zákona stavebnictví přiřazeno ministerstvu průmyslu a obchodu, kromě toho ovšem spadá rovněž pod ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj. Problém je také v povolovacích procesech výstavby – oproti Německu nebo Rakousku jsou v Česku dvojnásobně dlouhé. To by měla změnit novela stavebního zákona, která je nyní ve sněmovně ve stadiu třetího čtení, ovšem se zhruba stovkou pozměňovacích návrhů jak od jednotlivých poslanců, tak ze sněmovních výborů.

Problémem stavbařů jsou i nejasné investiční priority veřejného sektoru. Podle A. Babiše by měli politici vypracovat jasný investiční plán. „Třeba jako v Polsku. Před fotbalovým mistrovstvím Evropy v roce 2012 si řekli, co chtějí postavit. A dneska tam mají nové dálnice a stadiony. A u nás? Podívejte se například do Brna. Nemají tam koncertní sál ani pořádný fotbalový nebo hokejový stadion. Kolem Prahy zase nejsou školy. Na spoustě míst chybějí obchvaty. A tak bych mohl pokračovat,“ doplnil A. Babiš. Podle něj by bylo dobré, aby v politice byli lidé, kteří někdy něco postavili. „Aspoň psí boudu. Ale aby o tom něco věděli,“ dodal.

České stavebnictví loni meziročně propadlo o 7,6 %, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let. Letos by se měl podle analytiků propad zastavit. Na konci prvního pololetí loňského roku podle ČSÚ pracovalo ve stavebních firmách v Česku 357 057 zaměstnanců a živnostníků. V porovnání s pololetím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil o 56.544.

ČTK