9. 7. 2017

Byty: pomalý vzestup výstavby

Stavební firmy v Česku do konce května zahájily stavbu 3 231 bytů v bytových domech, meziročně o 44,7 % více. V Praze, kde byla bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně vzrostl o 89 % na 973, což je ovšem dáno především tím, že loni se ve stejném období začalo stavět nejméně bytů ua posledních dvanáct let.

„Je to rozhodně pozitivní zpráva, nicméně na ochlazení cenové horečky na realitním trhu to hned tak stačit nebude. Zvlášť když už asi velká část z těchto bytů je prodaná a na trh už nepůjde. I tak by ovšem mohl postupně začít zpomalovat růst cen nemovitostí, který byl loni v závěru roku nejvyšší v rámci celé EU,“ sdělil ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Například v Praze podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ke konci prvního čtvrtletí vzrostly ceny nových bytů v meziročním srovnání průměrně o 19,2 % na 72 131 korun za metr čtvereční. Developeři zde v prvním čtvrtletí prodali 1 350 nových bytů s vydaným územním rozhodnutím, meziročně o 15,6 % méně. Zásoba dostupných bytů klesla meziročně o 34,3 % na 3 450.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s podílem 30,1 %, následovaly Olomoucký, Jihomoravský a Plzeňský kraj.

SF/pb