21. 8. 2019

Co dál s H-Systemem?

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů zkrachovalého H-Systemu. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) proto doporučila možnost mimořádného opatření vlády.  „U mě jako u ministryně spravedlnosti je kauza ukončena. Nenašla jsem právní prostředky, jak odškodnění odbavit. Doporučila jsem panu premiérovi, že poslední možností je učinit nějaké mimořádné opatření vlády v součinnosti s ministerstvem financí,“ řekla M. Benešová.

V pátek by se měl A. Babiš setkat také s právničkou Hanou Kordovou Marvanovou, která zastupuje část bývalých klientů H-Systemu ze sdružení Maják. Právě Marvanová by nyní měla vyčíslit náklady svých klientů. Zástupci poškozených klientů usilovali podle dřívější informace České televize o to, aby podvedeným lidem připadl areál v Rabyni, který stát zabavil odsouzenému zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi, podle M. Benešové to ale zákon neumožňuje. Premiéra požádali o pomoc také členové bytového družstva Svatopluk, kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu, a nyní se podle rozhodnutí Nejvyššího soudu mají vystěhovat. Ústavní soud vykonatelnost tohoto verdiktu odložil do doby, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1 095 lidí o více než 980 mil. Kč. P. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

ČTK