18. 4. 2017

CTR míří do zahraničí

Celkem 258 nových bytů a více než 11 000 m2 obchodních a kancelářských ploch ve dvou nových projektech v centru města. Výstavbu přesně tolika nemovitostí již zahájila, nebo ještě v letošním roce zahájí investiční skupina CTR group, která působí vedle České republiky především na Slovensku a v Německu.  Na oba projekty skupina získala na přelomu loňského a letošního roku pravomocná stavební povolení, když celý proces povolování u obou staveb trval v rozmezí od jednoho do dvou let. Již z tohoto faktu je jasné, že se pravděpodobně nejedná o projekty v Praze, kde obdobný proces trvá spíše deset let. Prvním letos zahájeným projektem je 117 bytů s obchodními prostory v centru Drážďan, druhým pak polyfunkční areál se 141 byty a zhruba 10 tisíci m2 kancelářských a obchodních ploch v Košicích.

„Jsem rád, že naše skupina působí kromě Prahy i na trzích, kde je legislativní proces povolování nových staveb transparentní a město je investorovi skutečným partnerem. Díky tomu je zajištěna kontinuita naší činnosti. Pokud bychom se spoléhali jen na Prahu, nezahájili bychom v letošním roce žádnou novou stavbu,“ srovnává poměry u nás a v zahraničí Ján Horváth, výkonný ředitel realitní divize CTR group.

Nicméně skupina je aktivní i na své „domácí“ půdě. V české metropoli staví CTR komorní rezidenční areál Panorama Pražačka, když na sklonku loňského roku tady skupina dokončila bytový areál Atrium Kobylisy. Nikoli v polích na okraji Prahy, ale na zanedbaných územích v širším centru a za účasti předních architektů, také připravuje i své další pražské projekty. „Jde o lokality, které dlouhodobě vnímáme jako městotvorné, které se nacházejí na území, kde od místní samosprávy vnímáme koncepční přístup a ochotu k diskusi a zároveň jsou svým rozsahem natolik významné, že investorovi naší velikosti stojí za to akceptovat zvýšené časové a režijní náklady způsobené zdlouhavostí povolovacích procesů. Jedná se například o revitalizaci území okolo stadionu Viktorie Žižkov nebo zástavbu brownfieldu v ulici U Sluncové v Karlíně,“ vypočítává J. Horváth a dodává: „Naopak menšího projektu na Praze 4 jsme se po 11 letech raději zbavili.“

SF/pb