Deloitte: ceny pražských bytů neklesnou

3. 4. 2020

Ceny bytů v Praze ani v krátkodobém horizontu výrazně neklesnou, po odeznění krizových opatření budou dále růst. Ani v minulé krizi po roce 2008 byty výrazně nezlevnily. Developeři spíše omezí nabídku, než aby prodávali se ztrátou. To vyplývá z právě zveřejněné studie poradenské společnosti Deloitte.

„Z hlediska cen není zatím možné vidět žádný posun. To platí i o nájmech, na to je příliš brzy. Dá se však předpokládat, že cenová hladina nyní nějaký čas zamrzne na stávající úrovni. A další vývoj velmi záleží na zvládnutí pandemie a délce ochranných opatření. Zásadní propad cen ale neočekáváme,“ uvádějí analytici Deloitte.

Od roku 2009 do konce roku 2012 klesly ceny novostaveb v Praze zhruba o desetinu. Od té doby do konce loňského roku vzrostly v průměru o 72 % na 97 100 korun za metr čtvereční. Počet dokončených bytů v hlavním městě klesal až do konce roku 2013, během této doby se snížil téměř o polovinu.

Na prodejní a nájemní trh se podle Deloitte může dostat několik tisíc bytů z platforem krátkodobého ubytování, například airbnb. „Nicméně tyto byty, ač budou třeba nabízeny za nižší ceny ve snaze pokrýt ztráty z turistického ruchu, nebudou mít na trh významný vliv. Nabídky budou spíše na měsíce než roky a většina vlastníků se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování,“ uvedli dále analytici Deloitte. (Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je například Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Počítá s tím novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, který vláda už schválila. Návrh zákona bude ve zkráceném jednání projednán v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze Parlamentem.)

Zásadní otázkou podle citované studie je, jak na současnou situaci zareagují developerské společnosti – neměl by se opakovat scénář z minulé krize, kdy se zastavila příprava řady projektů. „Důležitou roli sehraje i stát. Spekuluje se o možných podporách trhu, například o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ta se však u prvoprodejů neplatí a na nové byty nebude mít vliv. Zrušení odpočtu úroků z hypoték od daňového základu naopak může v případě primárního trhu působit negativně,“ sdělili analytici ve studii. V dlouhodobém horizontu se podle nich dá předpokládat, že i přes případný krátkodobý výkyv budou ceny bytů v Praze i nadále růst.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři