European Cities Monitor: obliba Prahy klesá

13. 10. 2011

Praha – jako místo pro podnikání z pohledu firemního managementu – letos oproti roku 2010 v žebříčku studie European Cities Monitor společnosti Cushman & Wakefield poklesla z 21. na 25. místo. „Hlavní důvody vidíme v nízké míře pobídek, která vláda poskytuje nově příchozím, a v poměrně vysokých personálních nákladech oproti ostatním zemím střední a východní Evropy. Při rozhodování, na které konkrétní trhy expandovat, pro firmy hraje významnou roli také velikost trhu,“ říká Radka Novak z Cushman & Wakefield. Praha ale podle ní stále přitahuje geografickou polohou, stabilním politickým systémem, nabídkou vzdělané a výkonné pracovní síly a také kvalitou nových kancelářských prostor. Prvenství v žebříčku „nejlepší města pro podnikání“ získal Londýn, za nímž se umístily Paříž a Frankfurt. Z regionu střední a východní Evropy se nejlépe umístila 21. Varšava.

Nejžádanějším evropským městem pro firemní expanzi je Moskva. Počet evropských společností, které se hodlají v ruské metropoli usadit v příštích pěti letech, poskočil oproti loňskému roku ze 47 na 57 firem. Atraktivita Prahy z tohoto hlediska mírně poklesla – expanzi do našeho hlavního města plánuje 21 společností (oproti 24 v loňském roce).

Studie European Cities Monitor, která se letos uskutečnila po dvaadvacáté, vychází z pohovorů se členy představenstev 501 největších firem v Evropě. Její součástí je celkový žebříček evropských měst považovaných za „nejlepší pro podnikání“ a „nejlepších měst pro umístění podniku v dnešní době“. Navíc se 36 měst hodnotí podle kritérií jako kvalita života, přístup na trhy, dostupnost a kvalita pracovních sil, náklady na kancelářské prostory, telekomunikace a dopravní spojení.

Hlavní partneři

Partneři