12. 5. 2016

HN: Grand hotel Evropa koupila skupina Julius Meinl

Secesní Grand hotel Evropa na pražském Václavském náměstí od podnikatele Václava Skaly koupila firma, která spadá do rakouské skupiny Julius Meinl. Součástí prodeje hotelu je podle deníku HN známého dříve pod jménem Šroubek je vedle památkově chráněné stavby i projekt na dostavbu do vnitrobloku. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Hotel je nyní zavřený a jeho historickou část čeká rekonstrukce. Ve vnitrobloku má zároveň vzniknout nová budova. Předpokládaný termín otevření hotelu po opravě je rok 2019, píše deník. Do provozu se vrátí jako pětihvězdičkový, řekla HN Nadine Gillesová, ředitelka developerské společnosti Prague Prime Home Management spadající pod rodinnou firmu Julius Meinl a také jednatelka společnosti Vaclavske 25, která je oficiálním majitelem budovy. Hotel má provozovat řetězec světově renomované značky, který bude nový na českém trhu.

Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese. Roku 1924 hotel koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno. V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován.