1. 3. 2017

Hradec Králové se chystá na soud s CTP

Město Hradec Králové se začalo připravovat na soud s developerskou společností CTP Invest v kauze rozestavěného skladového parku na kraji města. Primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) na zasedání zastupitelstva uvedl, že město pro zastupování ve sporu vybírá právníka. CTP Invest podala v únoru na město žalobu o zaplacení náhrady škody 20,1 mil. Kč. Firma tvrdí, že postupem města ve věci získání dodatečného stavebního povolení pro park jí vznikla škoda. Město tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustilo. Výše náhrady škody podle CTP vyplývá z dosavadního zpoždění projektu. Pokud by projekt kvůli jednání města nebyl dokončen vůbec, zvedla by se škoda podle CTP na úroveň 220 mil. Kč. CTP v únoru uvedla, že je nadále připravena k jednáním o dohodě.

Firma CTP Invest na podzim 2014 začala bez stavebního povolení budovat skladový areál u výpadovky z Hradce na Ostravu. Od března 2015 práce stojí. Dodatečné stavební povolení firma od úřadů zatím nezískala proto, že nemá od města souhlas s vybudováním přístupové cesty k parku přes městské pozemky. Současně CTP Invest pracuje na tom, aby areál mohla na silnici napojit z opačné strany a nepotřebovala k tomu pozemky města.

Právě nezajištěné napojení areálu na silnici bylo důvodem toho, že stavební úřad firmě loni v prosinci nepravomocně zamítl žádost o vydání dodatečného stavebního povolení. Firma se odvolala ke krajskému úřadu.

CTP ve sporu poukazuje zejména na to, že v roce 2015 město investici odejmulo své předchozí souhlasy se stavbou silnice, které v roce 2007 udělilo společnosti Fato, jež v lokalitě chtěla stavět. CTP projekt od firmy Fato převzala v roce 2014 a pozdější odejmutí souhlasů označuje za nerovný přístup města. Radnice tvrdí, že měla právo souhlasy odvolat, protože mimo jiné byly časově omezeny a jejich platnost vypršela.

ČTK