22. 5. 2017

Maďarsko chce zlevnit hypotéky

Maďarská centrální banka dnes spustila sérii opatření, která mají zlevnit hypotéky a zvýšit konkurenci mezi tuzemskými úvěrovými institucemi. Po letech útlumu má tak maďarský trh nových hypoték nakročeno k nejrychlejší expanzi od světové finanční krize za podpory hospodářského růstu země, zvyšování mezd a oživení trhu s bydlením. Úvěry jsou však stále drahé a cenová konkurence mizivá.

Maďarské banky, z nichž je zhruba polovina v zahraničních rukou, si účtují mnohem vyšší úroky než kdekoli jinde ve střední Evropě. Účelem opatření centrální banky je omezit rozpětí úroků z hypotečních úvěrů certifikovaných bankou na 3,5 %. Banka v tomto bodě trochu ustoupila, neboť viceguvernér centrální banky Márton Nagy v březnu prohlásil, že namísto stávajícího rozpětí 4,5 až 5,0 % je žádoucích 2,5 až 3,0 %.

Účast v projektu, který bude odstartován 1. června, je dobrovolná. Banky se mohou rozhodnout pro systém tzv. certifikovaných hypoték, které splňují standardizovaná kritéria. Projekt je určen jen pro hypotéky s fixními sazbami na tři, pět a deset let nebo na celou dobu trvání úvěru.

Centrální banka v září spustí internetovou stránku, kde si lidé budou moci hypotéky porovnat. Doufá přitom, že více dlužníků si najde levnější alternativu a sáhne po refinancování hypotéky. V současné době je totiž složité porovnat nabídky jednotlivých bank a náklady na přechod od jedné banky k druhé jsou vysoké.

ČTK