11. 10. 2011

MADE IN NL / NL ARCHITECTS – nová výstava v GJF

Od 13.10. do 27.11.2011 se v Galerii Jaroslava Fragnera představí amsterdamská architektonická kancelář NL Architects. Kancelář společně založili Pieter Bannenberg, Walter van Dijk a Kamiel Klaasse. NL Architects na sebe poprvé upozornili v roce 1994 úspěchem ve studentské soutěži Archiprix s projektem Carstadt, který inovativním způsobem kombinoval obchodní dům a garáže v historickém jádru Amsterdamu. Od té doby se etablovali jako jedna z nejzajímavějších architektonických kanceláří, zdařile kombinující promyšlenost konceptů s humorem. Právě humor je jednou z velkých deviz architektonického výzkumu tohoto předního evropského studia. Humor se v architektuře moc nenosí, ale právě NL Architects se dívají na současnou architekturu a urbanismus úplně jiným prismatem.

Pražská výstava, která představí nejzajímavější projekty, bude dokumentovat jejich neortodoxní přístup k projektování, který se projevil i v jejich soutěžním projektu na revitalizaci území Černá louka v Ostravě, ale především v jejich osobité prezentaci na Bienále architektury v Benátkách v roce 2008. Výstava v GJF je doplněna o specific instalation Moving Forest, která bude instalována v dvorním traktu Betlémské kaple. Jejím autorem je Gen Yamamoto.

V současné době kancelář pracuje na řadě projektů v různých fázích vývoje, včetně rezidenčních projektů, kulturních zařízení a sportovních staveb. Začátkem roku 2007 NL Archtitects vyhráli v prestižní soutěži na tzv. GroningerForum. Osvěžující směs knihovny, kina a muzea se nyní začíná stavět. Tento projekt bude jednou z dominant pražské výstavy.

Více informací najdete na www.nlarchitec­ts.nlwww.gjf.cz