27. 6. 2011

MFD: Janků chce na reorganizaci ECM čtyři roky

Osm odstartovaných projektů prodat, dalších pět prodat až po dokončení – takový je záchranný plán Milana Janků, majoritního vlastníka developerské společnosti ECM, která je už nějaký čas v insolvenčním řízení. Dnešní MFD věnuje problémům této společnosti celou dvojstranu, kde mj. přináší i rozhovor se samotným Janků. Ten současnou kritickou situaci v ECM přičítá především realitní krizi. Ta podle něj stojí v pozadí poklesu hodnoty aktiv, „které jsme v průběhu posledních tří let šestkrát přeceňovali směrem dolů“, když celkový pád cen komerčních nemovitostí činil 40 %. Dalším faktorem, který ECM negativně ovlivnil, byla změna chování bank, které odmítaly refinancovat problematické ú­věry.

Vztahy mezi věřiteli (celková výše pohledávek vůči ECM činí 3,5 mld. Kč) a M. Janků nejsou podle MFD ideální. To se odráží na podezřeních, že Janků v současnosti s majetkem ECM nakládá proti jejich zájmům, když PPF se rezervovaně staví i k jeho plánům na reorganizaci firmy. „Při dobře provedeném konkurzu může být míra uspokojení věřitelů vyšší než při reorganizaci.“ – tak pro MFD definoval postoj PPF, někdejšího partnera ECM v holdingu PPF/ECM a dnes jejího věřitele, k problému její tiskový mluvčí.

List také upozorňuje na to, že v květnu letošního roku si trojice nejvyšších managerů ECM na odměnách rozdělila 21 mil. Kč. Kurz akcií ECM, které se na pražské burze obchodují od roku 2006, klesl z tehdejších 1400 na současných 29 korun.