9. 4. 2015

Ministryně Marksová: pro obce budou sociální byty povinnost

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) musí zákon obcím dát povinnost, aby vyčlenily část bytů na svém území na sociální bydlení. Návrh koncepce počítá zatím s pěti procenty bytů, o podílu se ale bude ještě jednat, řekla M. Marksová Podle šéfa svazu měst a obcí Dana Jiránka je ale nesmysl obcím nařizovat, kolik bytů mají na jaký účel mít.

„Jestli se svazu měst a obcí nelíbí pět procent, tak to opravdu neznamená bourat koncepci. Jde o to dohodnout se na jiných číslech nebo na obecné definici. Musí se ale dát skutečně zákonem obcím povinnost určitou část bytového fondu vyčlenit,“ uvedla ministryně.

Koncepce se nyní dokončuje. Návrh počítá se zavedením tří stupňů sociálního bydlení – bydlení krizového pro okamžité ubytování, sociálních bytů jako jednoduššího bydlení s o něco nižším standardem a dostupných bytů jako běžného trvalého bydlení. Obcím by na to měl dát peníze stát. Pokud vlastní byty nemají, mohly by je zajistit u soukromníků či neziskových organizací.

Šéf svazu měst a obcí Dan Jiránek před nedávnem řekl, že řada obcí už dnes podle něj soc iální bydlení buduje za své peníze. V republice je kolem půl milionu volných bytů, není tedy potřeba nové stavět, ale nynější upravit, uvedl Jiránek. Výhrady k chystané koncepci sociálního bydlení měli i lidovci. Minulý týden přišli s vlastním návrhem dostupného bydlení. Chtějí, aby se nájemníci víc podíleli. Obec by jim byt zajistila a pokud by složili určitou částku, mohli by ho po letech získat do vlastnictví. Předseda strany Pavel Bělobrádek řekl, že to není ale konkurenční projekt ke koncepci, kterou chystá ministerstvo práce. „To, co lidovci navrhli, je jedna dílčí věc. Opravdu si nemyslím, že by bourali celou tu koncepci,“ dodala Marksová. Z koncepce má vycházet zákon, který má platit od roku 2017. Zavedení sociálního bydlení je podle expertů nutné k tomu, aby Česko vyřešilo problém bezdomovectví. Lidí bez střechy nad hlavou postupně přibývá. Podle sčítání lidu z roku 2011 žilo v ČR kolem 11 500 osob bez přístřeší, které vyhledávaly pomoc a stály o ni. Podle vládních dokumentů je v zemi ale zhruba 30 000 bezdomovců a bezdomovectví pak hrozí až 100 000 lidí.