17. 8. 2015

MMR: peníze na komunitní domy pro seniory

Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří 105 mil. Kč výstavbu komunitních domů pro seniory – schválilo dotace celkem na 12 projektů, když nejvíce je jich z Moravskoslezského kraje, a to čtyři. Polovinu z úspěšných žadatelů tvoří místní samosprávy a mezi ostatními jsou například církevní organizace, ale i soukromé firmy.

„Podpora je určena pro seniory už od 60 let, u kterých je vysoká pravděpodobnost stále aktivní pracovní produktivity,“ uvedla již dříve ministryně Karla Šlechtová (za ANO). V domech jsou povinné společné prostory, třeba kuchyňka či ošetřovna. Vytvořit je možné i hobby místnost, televizní místnost či letní terasu. Společné prostory však nesmí být 20 let komerčně využívány. V domě podle podmínek dotace také nebude možné poskytovat pobytové sociální služby, ale v obci musí být dostupná terénní sociální služba.

Výzvu k předkládání žádostí o dotace pro příští rok na komunitní domy seniorů, ale i další podporované investice – třeba regeneraci sídlišť či výstavbu pečovatelských bytů – ministerstvo vyhlásí v posledním čtvrtletí roku.