9. 9. 2015

MMR vypořádalo jen část připomínek k novele stavebního zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vypořádalo zatím jen část ze zhruba 1500 zásadních připomínek k novele stavebního zákona. Na dnešním Žofínském fóru o tom informovala ministryně Karla Šlechtová (za ANO). Celkem ministerstvo obdrželo na 2300 připomínek, vypořádat musí pouze ty, které jsou označeny jako zásadní.

Novelu, která slučuje všechny procesy stavebního řízení do jednoho, chtělo MMR poslat do vlády původně v červnu, nyní počítá s říjnovým termínem. K některým bodům novely například přišlo i pět připomínek, které si protiřečí.

Nejzásadnější změnou, kterou plánované úpravy přinášejí, je sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Do takzvaného koordinovaného, podle dřívější pracovní verze jednotného povolovacího řízení by se sloučilo nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, takzvaný proces EIA. To má podle ministerstva výrazně urychlit povolování staveb.

Ministerstvo si od novely slibuje také to, že ulehčí drobným stavebníkům. Umožní například svépomocnou výstavbu u všech typů rodinných domků bez určení zastavěné plochy. Na pozemku rodinného domu nebo domu určeného k rekreaci si bude moci každý postavit bazén nebo skleník pouze na základě jejich umístění bez následného povolování.

Všechny dokumenty územního plánování budou povinně zveřejňovány na internetu, což umožní veřejnosti lepší kontrolu nad celým procesem. Původně měla novela platit už v polovině příštího roku. Nyní MMR navrhuje posunout účinnost novely na konec příštího roku nebo leden 2017.