12. 5. 2014

Nespolehlivých plátců DPH je minimálně

Registr plátců DPH, vedený ministerstvem financí, po prvním roce své existence eviduje pouhých 62 nespolehlivých plátců této daně. O přenesení odpovědnosti za správný odvod DPH na odběratele se toho hodně namluvilo, zdá se ale, že obavy firemní sféry byly plané.

Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji. Co je pro realitní segment naší ekonomiky nepochybně zajímavým a možná trochu varovným signálem je skutečnost, že mezi nimi často figurují společnosti, působící v oblasti pronájmu či správy nemovitostí. Statistické údaje o neplatičích DPH zveřejnila poradenská společnost Bisnode.„Očekávání, že v registru nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, uvíznou tisíce subjektů, se nenaplnily,“ rekapituluje první rok fungování registru Petra Štěpánová z Bisnode a dodává: „Podle našich zkušeností je obecná znalost rizika ručení za cizí DPH mezi firmami v ČR nízká.“

Za nespolehlivého plátce DPH může správce daně označit jakýkoliv subjekt, který má dluh na DPH za tři měsíce minimálně 10 milionů korun, je zapojen do podezřelých obchodů nebo nemá v pořádku daňové doklady a úřad mu vyměří pokutu alespoň půl milionu korun.