5. 4. 2017

Novela stavebního zákona prošla sněmovnou

Sněmovna poslanců schválila novelu stavebního zákona, která má jako hlavní cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA). Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) má také snížit byrokracii při získávání všech povolení, ať již bytových domů nebo třeba dálnic. Novelu nyní dostane k posouzení Senát, pokud ji schválí, dostane ji k podpisu prezident.

Ministryně uvedla, že pokud nyní získání stavebního povolení trvá třeba deset let, mohla by se tato doba v důsledku novely zákona zkrátit na pět let. Do nově zaváděného takzvaného koordinovaného povolovacího řízení se tak má sloučit nyní oddělené územní a stavební řízení i takzvaná EIA. Taková stavba bude jedním úředním rozhodnutím současně umístěna i povolena.

„Zjednodušíme stavební řízení, zrychlíme ho, a to jak pro malé stavebníky, tak pro velké investory,“ uvedla k očekávanému dopadu zákona K. Šlechtová. Kriticky ale vidí ministryně skutečnost, že poslanci přes její nesouhlas prodloužili lhůtu pro aktualizaci územních plánů vyhotovených před rokem 2007, a to do roku 2022. Vadí jí i to, že se na vodní díla nebude vztahovat možnost společného řízení, v němž by se současně řešilo územní povolení i posouzení dopadů na životní prostředí.

Přes novelizace je ale současný stavební zákon zastaralý a bude nutné nahradit ho zcela novou normou. I ministryně Šlechtová se ovšem vyjádřila v tom smyslu, že to bude úkol až pro novou vládu a parlament, vzešlých z podzimních voleb.

ČTK