11. 9. 2017

„Noví“ Pražáci dávají přednost bydlení ve Středočeskému kraji

Vysoké ceny bydlení v Praze, které jsou způsobeny nedostatečným povolováním nové výstavby, se začínají odrážet v počtech obyvatel. Střední Čechy mají podle dnes zveřejněné statistiky pohybu obyvatel za 1. pololetí vyšší přírůstek než hlavní město. V loňském roce přitom byla Praha regionem s nejvyšším přírůstkem obyvatel. Pro hlavní město to není příliš pozitivní zpráva. Lidé, kteří najdou bydlení ve středních Čechách, totiž obvykle stejně pracují v Praze a musí tedy za prací dojíždět – upozorňuje Michaela Tomášková, výkonna ředitelka společnosti Central Group.

Středočeský kraj podle statistik zaznamenal přírůstek obyvatel o 6 500, zatímco Praha jen o 6 100. Do Středočeského kraje se za prvního půl roku přistěhovalo 14 500 a vystěhovalo se jen 8 700. Do Prahy se za stejné období přistěhovalo 19 100 lidí, vystěhovalo se však 14 100. V Praze je přitom o něco málo vyšší přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi narozenými a zemřelými.

Statistiky ČSÚ zaznamenávají pouze přirozený pohyb obyvatel (narození, úmrtí) a oficiální stěhování, tedy včetně změny trvalého bydliště. Nemohou počítat s migrací obyvatel, kteří se sice přistěhují do Česka či přestěhují v rámci republiky, ale nezmění své trvalé bydliště. Reálná čísla tak budou mnohem vyšší.

Strategický plán Prahy počítá s tím, že do roku 2030 by se do Prahy mělo přistěhovat až 160 000 lidí, což vyvolává potřebu 5 000 až 5 500 bytů každý rok. Jen loni se v Praze podle společné analýzy Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo přibližně 6 650 nových bytů, za stejné období však byla povolena výstavba jen 1 700 nových. Na trhu tak vzniká disproporce mezi nabídkou a poptávkou, která vyvolává růst cen bytů. V nabídce je aktuálně jen 3 600 bytů, což je pro město, jakým je Praha, zcela nedostatečné. Vysoké ceny nových bytů se odrážejí také na trhu starších bytů i nájmů. Rostoucí náklady na bydlení v hlavním městě tak mnohé nově příchozí od bydlení v metropoli odrazují. Ti pak dávají přednost dojíždění ze středních Čech.

SF/pb