Nový stavební zákon v roce 2021?

18. 9. 2019

Nejvyšší stavební úřad, s jehož vytvořením počítá nový stavební zákon, nebude podřízen ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), jak vláda původně plánovala. Státní stavební správa bude dvoustupňová, to znamená, že pod Nejvyšším stavebním úřadem budou krajské stavební úřady, které budou mít v jednotlivých obcích svoje pobočky. Při zahájení stavebního veletrhu For Arch to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). V Česku je dnes 730 stavebních úřadů. Podle K. Dostálové je problémem to, že nemají zastupitelnost. To se má s novým zákonem změnit. „Máme asi čtvrtinu jednohlavých stavebních úřadů. A v současnosti neexistuje možnost, že by zaměstnance, který třeba onemocní, zastoupil někdo z vedlejšího stavebního úřadu,“ doplnila ministryně. Jak dále uvedla, u dvoustupňové státní stavební správy bude platit takzvaný apelační princip – pokud se nerozhodne na pobočce stavebního úřadu v obcích a záležitost se přesune ke krajskému stavebnímu úřadu, ten už mu ji nebude vracet.

Nový stavební zákon má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle MMR, které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.

Harmonogram počítá s tím, že paragrafové změní by mělo být vypracováno do konce října letošního roku. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh zákona schválit do konce června 2020. Po projednání oběma komorami Parlamentu by ho měl v listopadu 2020 schválit prezident. Platný by měl být od roku 2021. Podle některých odborníků ale není takový plán reálný. Podle kritiků navíc zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři