10. 5. 2019

Piráti navrhnou elektronické vedení stavebních deníků

Poslanci České pirátské strany předloží příští týden návrh, podle kterého by u staveb vznikajících na základě zákona o veřejných zakázkách byla povinnost vést stavební deník v elektronické podobě. Novela, která by to uzákonila, má podporu KDU-ČSL, STAN a některých poslanců ANO a SPD. Stavební zakázky činí zhruba 15 procent všech veřejných výdajů.

Stavební deník je písemným záznamem o průběhu stavby, ve kterém mají být obsaženy informace o osobách pracujících na staveništi, klimatických podmínkách, provedených pracích a dodávkách materiálů. Přístupný by měl být na staveništi všem oprávněným osobám, záznamy se mají provádět průběžně každý den a nelze vynechávat volná místa.

Poslanec Ondřej Polanský (Piráti) upozorňuje, že praxe bývá jiná. „Standardní prohřešky, které se dnes odehrávají, jsou především vynechávání prázdných míst pro pozdější vpisy, antedatování, přepisy, vedení více deníků. Bohužel neexistuje nástroj, který by to napravoval,“ uvedl. Elektronické vedení deníků by podle Pirátů mělo prakticky nulové náklady a umožnilo by přidávání obrazových příloh, automatickou dostupnost či dálkový přístup. Piráti si od deníků slibují zefektivnění, zrychlení a centralizaci kontroly stavebních prací.

ČTK