25. 8. 2017

Piráti podporují výstavbu v Praze

Vedení Prahy by mělo nechat vypracovat rozvojové studie pro takzvané brownfieldy, řešit výstavbu obecního bydlení nebo iniciovat změnu zákona o službě Air b´n´b – nechal se slyšet předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Zlepšit je prý nutné i podnikatelské prostředí, které potřebuje být předvídatelné, a změnit některé zákony týkající se výstavby.

„Prakticky okamžitě lze řešit otázku obecního bydlení ze strany podmínek, stačí přijmout změnu strategie. Druhá věc se týká developementu, kdy je problém, že se nevyužívají bronwfieldy, pro které už dávno měly být zpracovány územní studie. Rada už je u moci tři roky a zatím se snad připravuje jen zadání některé té studie,“ řekl Michálek.

V oblasti obecního bydlení podle něj vedení Prahy nevyužívá fondu sociálního bydlení, na kterém má dvě miliardy korun, ale plánuje stavbu pouze dvou domů. „Takže se vlastně nic nedělá,“ řekl. Rovněž je třeba, aby byl změněn zákon a bylo definováno, kdo je potřebným a má nárok získat sociální bydlení.

Podle Michálka musí město začít také rušit některé stavební uzávěry. „Přetrvávají v oblastech, které jsou v územním plánu označené jako rozvojové oblasti. Nicméně nejsou zpracovány územní studie k tomu, aby se tam skutečně mohlo začít něco dělat. Rozvoj je nyní velmi pomalý a studie nevznikají,“ řekl Michálek.

V případě regulace služby Air b´n´b by měla Praha iniciovat změnu zákona. Daně a poplatky podle Michálka má vybírat daňová správa a odvádět je má zprostředkovatel služby za všechny pronajímatele. Rozlišit je nutné také přivýdělek od podnikání. „Praha má zákonodárnou iniciativu a měla by jednat. Stejný problém je se službou Uber. Jsou to věci, které tíží Prahu a zároveň přinášejí užitek. Kdo jiný by měl iniciovat změnu zákona než Praha, která k tomu má nejblíže?“ řekl Michálek.

ČTK