Podíl volných průmyslových ploch v ČR loni klesl na 5,1 procenta

23. 2. 2016

Podíl volných průmyslových a logistických ploch v Česku loni meziročně klesl o 1,7 procentního bodu na 5,1 procenta, což je nejnižší údaj od předkrizové úrovně z roku 2007. V rámci střední Evropy (ČR, SR, Polsko, Maďarsko a Rumunsko) tento podíl činil 5,7 procenta. Loni v ČR developeři postavili 550.000 metrů čtverečních nových průmyslových ploch, také nejvíce od roku 2007. Vyplývá to ze studie poradenské firmy Cushman & Wakefield, jejíž výsledky dnes zveřejnila na tiskové konferenci.

„Nepronajaté plochy jsou odrazem ekonomiky. Čím je tento ukazatel nižší, tím je na tom ekonomika lépe. Klesající počet volných ploch poukazuje na zvyšující se poptávku nájemců po průmyslových nemovitostech,“ uvedl vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil. Výměra nově postavených ploch se v porovnání s rokem 2014 téměř zdvojnásobila, proti rekordnímu roku 2007 však byla zhruba poloviční.

„V Česku jsou v současnosti tři hlavní průmyslová a logistická centra. Praha, která je zaměřena především na logistiku, Brno, které se specializuje téměř výhradně na výrobu, a Plzeňsko, které představuje určitý mix,“ doplnil Hlobil. Jako perspektivní vnímá také severní Čechy.

„Zejména v Chebu, Chomutově, Ústí nad Labem a Liberci v posledních 18 měsících registrujeme zvýšenou poptávku. Je to dáno blízkostí Německa,“ dodal Hlobil.

Firmy si v Česku loni pronajaly rekordních 1,4 milionu metrů čtverečních ploch, meziročně zhruba o pětinu více. „Citelným trendem je zvětšování poptávek na velikost budovy. Dnes už nepřekvapí požadavek na 100.000, v určitých případech dokonce až 150.000 metrů čtverečních. To bylo před několika lety ještě nemyslitelné,“ řekl dále Hlobil.

Z jednotlivých developerů se na výstavbě průmyslových a logistických budov v loňském roce nejvíce podílely Panattoni (30 procent), CTP Invest (28 pct), Prologis (19 pct) a VGP (9 pct).

„Ve střední Evropě dnes mají nájemci omezené možnosti, z čeho si mohou vybírat. Na druhou stranu lze v některých lokalitách téměř okamžitě stavět na klíč, protože developeři mají připravené pozemky i projekty. Nájemce si tak může nechat postavit halu na míru svým požadavkům a nemusí se přizpůsobovat existujícím plochám,“ dodal Hlobil.

Hlavní partneři

Partneři