29. 9. 2017

Praha koupí pozemek v Troji, kde měly být rozhledna a ekocentrum

Praha koupí pozemek, na kterém měla v Troji v Praze 8 vyrůst rozhledna a ekocentrum. Za parcelu město zaplatí vlastníkům zhruba 20,5 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Proti stavbě protestovali místní občané a občanská sdružení a nesouhlasila s ní ani radnice Prahy 8. Investorem ekocentra měla být společnost United Architect Studio. Nákup pozemku musí 2. listopadu schválit pražští zastupitelé.

Pozemek tvoří pás zeleně mezi botanickou zahradou a ulicí K Pazderkám na území Přírodního parku Drahaň – Troja. Jde o památkově chráněné území o rozloze 14.459 metrů čtverečních. Podle znaleckého posudku je cena pozemku asi 18,6 milionu korun. K nim jsou připočteny náklady například na údržbu pozemku 1,87 milionu korun.

Podle místních i radnice by projekt zhoršil kvalita bydlení, lidé by nemohli pozemkem procházet nebo se sem chodit rekreovat. „Projekt byl ukázkovým příkladem negativních investorských záměrů, jejichž cílem je pouze zisk bez ohledu na kvalitu života obyvatel. Významně jsme se proto postavili proti jeho realizaci a jsem moc rád, že už se nacházíme těsně před jeho definitivním úspěšným vyřešením,“ uvedl starosta městské části Roman Petrus.

V areálu měla být kromě centra s rozhlednou klubovna s restaurací a neveřejné parkoviště pro návštěvníky. Zastavěná plocha měla být přes 2300 metrů čtverečních. Navržená klubovna měla být dvoupodlažní a vysoká 7,7 metru. Ekocentrum s rozhlednou mělo být rozděleno do devíti pater a vysoké přes 30 metrů.

ČTK