22. 2. 2017

Praha: studie pro žižkovské nádraží

Praha vypracuje studii pro změnu územního plánu nákladového nádraží Žižkov, která ukončí stavební uzávěru v této lokalitě. Nejvýznamnějším rozhodnutím podle náměstkyně pražské primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) bude určit budoucí trasu tramvaje. Nákladové nádraží přestalo sloužit před 14 lety, od té doby se řeší jeho další využití. Pozemky mají několik různých vlastníků.

Pro studii Institut plánování a rozvoje (IPR) podle Kolínské využije i předchozí dokumenty, které pro zástavbu území vznikly. „Změna je důležitá také v tom, abychom mohli pohnout s budovou nákladového nádraží, kde má vzniknout kulturně-společenské centrum. Aktuální územní plán počítá jen s využitím pro potřeby železnice,“ vysvětlila Kolínská.

V budově, která je už čtyři roky kulturní památkou, by mohly sídlit kulturní instituce v čele s Národním filmovým archivem, který hledá nové sídlo v širším centru Prahy. Uvažovalo se i o možnosti vybudovat v areálu nádraží společné expozice kamenosochařství Národního muzea a hlavního města Prahy.

Studie by měla nastínit urbanistické a dopravní řešení území včetně veřejných prostranství. Nebude ale řešit celé území, jeho část na severozápadním okraji totiž vlastní Central Group a tam je již vydáno územní rozhodnutí a stavební uzávěra tam neplatí. Radnice Prahy 3 v loňském roce schválila smlouvu s touto firmou, jež tam hodlá vybudovat novou čtvrť s 2000 byty. Městské části firma přislíbila vybudovat školku. Podle P. Kolínské by ale území mělo být řešeno jako celek.

Podobnou studii Praha už rozhodla zpracovat i pro holešovickou lokalitu Bubny-Zátory.

ČTK