11. 10. 2018

Sdílené ubytování v průzkumu

Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb ve svém městě jednoznačně odmítají  3 % lidí, 22 % má na ni neutrální názor, když podporu mu vyjádřilo 10 % z 576 respondentů průzkumu společnosti Behavio . Dvě třetiny účastníků průzkumu působení aplikací sdíleného ubytování nepovažují za problém.

„Mezi hlavními důvody negativního postoje jsou zvyšující se ceny nájmů, ale i obavy z bezpečnostních rizik a zvýšeného hluku v domech, kde jsou byty takto pronajímány. Naopak pozitivně lidé hodnotí Airbnb jako levnou alternativu k hotelům,“ uvedl ředitel společnosti Behavio Vojtěch Prokeš.

Podle respondentů by měla rozhodovat o regulaci sdíleného ubytování sama města. Myslí si to 47 % oslovených, zatímco 28 % respondentů je proti jakékoliv regulaci. Pokud si mají lidé vybrat, jakou formu regulace by podpořili, shodnou se nejvíce na převedení povinnosti poplatků z pronajímatele bytu na Airbnb, které zároveň městu musí poskytnout údaje o ubytovaných v konkrétním městě. Naopak ve světě často používaná regulace omezením počtu dnů v roce, kdy je možné byt pronajímat, podporu nemá, pro je jen 33 % lidí. Sjednocení pravidel pro Airbnb a hotely má podporu u 52 % Čechů.

ČTK