10. 4. 2013

Slovensko: poslední rok stavbařské krize?

Rok 2013 podle ředitelů slovenských stavebních společností přinese další prohloubení krize sektoru, trh by měl klesnout o další 4,6 %. Na vině bude – stejně jako v Česku – zejména nedostatek velkých zakázek. Co ale naopak roste, jsou nekvalita projektové dokumentace a náklady na stavbu v důsledku následných oprav. Vyplývá to z Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q1/2013, kterou vypracovala analytická společnost CEEC Research.

Slovenské stavebnictví v loňském roce pokleslo o 12,5 %. Od svého vrcholu v roce 2008 se sektor již propadl o více než čtvrtinu produkce a letos by mělo dojít k dalšímu snížení o 5 %. „Rok 2013 by mohl být pomyslným vrcholem krize slovenského stavebnictví. Výrazný objem nově připravovaných veřejných projektů sektoru pomůže – zejména inženýrskému stavitelství, výsledky se ale naplno projeví až v příštím roce. Pozemní stavitelství ovšem své investory stále hledá,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Situace na trhu je ale podle něj stejně jako v českém stavebnictví velice náročná: „Probíhá velmi tvrdý boj o zakázky. Firmy se předhánějí v co nejnižších nabídkových cenách, tlačí na subdodavatele, někdy i částečné dotují zakázky.“

Negativním trendem jsou problémy s kvalitou přípravy stavebních prací. Téměř polovina projektů s ni má problémy a proto je také u každé čtvrté stavby třeba provádět výraznější změny projektové dokumentace přímo v průběhu výstavby. To přináší v průměru 11% růst nákladů stavby. Na českém trhu se náklady na stavbu v důsledku těchto oprav projektové dokumentace zvyšují v průměru o 10 %.