9. 4. 2019

Snadnější přístup k hypotékám?

Ministerstvo financí v kooperaci s ČNB plánují zmírnění podmínek pro získání hypotečního úvěru. Ty právě loni v říjnu centrální banka značně zpřísnila ve snaze předejít případným potížím s jejich umořováním – přitom „havarijních“ hypoték má ČR takřka nejméně v EU a stejně výjimečně nízký je i celkový objem hypoték v relaci k HDP. Přesto ČNB formou „doporučení“, které pro banky není závazné, ale z celkem pochopitelných důvodů je respektují, přístup k hypotékám loni značně stížila. A to především prostřednictvím parametru LTV (dluh k hodnotě nemovitosti), který omezila v zásadě na 80 %, když u jistého objemu úvěrů banka může tento ukazatel zvýšit až na 90 % – v praxi tedy víceméně vymizely často frekventované 100% hypotéky. ČNB současně také vytyčila hranice pro celkovou úroveň zadlužení – to nesmí přesáhnout čistý roční příjem žadatele (DTI) za 9 let, přičemž měsíční úvěrová splátka nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu dlužníka (DSTI).

Dnes MF chystá pro vládu a následně pak pro parlament zmírnění všech těchto parametrů, a to v rámci novely zákona o ČNB. Chystaná liberalizace se ale týká jen žadatelů do 36 let. V jejich případech by se ukazatel LTV posunul až na 90 % a omezeně tedy až na 100 %, DTI na 10 let a DSTI až na 50 %.

Podle některých komentářů ČNB hodlá touto „úlevou“  získat přízeň poslanců v oblasti svých kompetencí – novela by měla dosavadní „doporučení“ změnit na „nařízení“, které by bylo závazné. Toto rozšíření kompetencí ČNB už ovšem poslanci jednou odmítli.

SF/pb