4. 12. 2014

Ústí nad Orlicí: regulační plán pro areál Perly

V ateliéru MS architekti finišují práce na konceptu regulačního plánu pro dnes nevyužívaný a opuštěný areál textilky Perla, jež těsně sousedí s historickým centrem města Ústí nad Orlicí. Pražský ateliér tuto zakázku získal na základě vítězství ve veřejné architektonicko-urbanistické soutěži na revitalizaci několikahektarového průmyslového brownfieldu, v níž se sešlo celkem 24 návrhů.

„Na jedné straně nám šlo o to, aby nová zástavba přirozeně navazovala na městské centrum, které je doslova pár metrů od areálu Perly. Na druhé straně nám bylo jasné, že naším úkolem je vytvoření sice pevného, ale také dostatečně pružného plánu pro novou výstavbu. Jen těžko dnes odhadovat, jaké potřeby bude mít město, a s jakými záměry do areálu vstoupí budoucí investoři,“ říká architekt Milan Ševčík. Proto také plán počítá s mixem budov veřejných, resp. městských, objektů pro podnikání všeho druhu i s rezidenční zástavbou. Z celého továrního komplexu zůstane zachován jen komín, ale možná i více. „Náš koncept samozřejmě umožňuje i využití starých výrobních hal. Hodně se dnes mluví o udržitelném rozvoji, ale někdy se zapomíná na to, že revitalizace starých budov je tou nejekologičtější a ekonomicky nejefektivnější výstavbou,“ vysvětluje M. Ševčík.

„Problematika územního rozvoje a veřejného prostoru vůbec se v posledních letech stává takřka prioritní náplní práce našeho ateliéru. To koneckonců souvisí i s tím, jakou pozornost tyto klíčové faktory rozvoje měst dnes vyvolávají v komunální politice a ve veřejnosti vůbec,“ konstatuje architekt Michal Šourek, hlava holdingu MSG, jehož součástí jsou i MS architekti.

Kromě vavřínů v soutěži na zástavbu ústeckoorlické Perly ateliér v poslední době získal i řadu dalších cen: 2. a 3. v soutěži na revitalizaci centra obce Holasovice, 2. místo (1. cena nebyla udělena) v soutěži na urbanistické řešení centrální části Milevska, zvláštní cenu v soutěži na revitalizaci městského přístavu ve finských Helsinkách i za ideové řešení urbanismu centra Plzně. „Bohužel nikoli každá taková soutěž a ocenění naší práce vedou k realizaci, ale je zřejmé, že právě dnes bude urbanistických projektů převedených do praktického života přibývat,“ prognózuje M. Šourek.

Holding MSG ostatně jeden takový projekt realizuje vlastními silami. Společnost MS development, která rovněž patří do jeho struktury, v Lysé nad Labem buduje rezidenční čtvrť Zåhrada – a to na místě brownfieldu, který uprostřed města zůstal po konzervárně Fruty. V tomto případě jde o pozemek o rozloze osmu hektarů, kde bude stát několik domů s více než dvěma stovkami bytů a polyfunkčním centrem. Urbanistické řešení je dílem ateliéru MS architekti, autory jednotlivých budov jsou vedle nich také ateliéry Podlipný/Sladký, Jiran/Kohout a Projektil.

Budoucí podoba dnes nevyužívaného areálu textilky Perla v centru Ústí nad Orlicí.

id23459-04.jpgid23459-05.jpg

MS architekti zabodovali i ve Finsku, kde jejich vize revitalizace městského přístavu získala zvláštní cenu poroty.

id23459-01.jpgid23459-02.jpg

Novou podobu centrální části města hledá i západočeská Plzeň – v soutěži o jeho urbanistickou koncepci MS architekti obdrželi zvláštní ocenění.

id23459-06.jpg

Hned dvě ocenění MS architekti získali za návrh revitalizace centra Holasovic.

id23459-03.jpg