8. 8. 2017

V Brně pokračuje spor o zásady rozvoje

Město Brno se postavilo na stranu Jihomoravského kraje v otázce zachování zásad územního rozvoje. Jejich zrušení požaduje u Krajského soudu v Brně 40 navrhovatelů, podle kterých dokument neplní základní funkce a omezuje rozvoj obcí. Zhruba stejný počet obcí se však za kraj postavil a nyní tak učinilo i Brno. Vedení krajského města v minulosti kritizovalo postup při zpracování zásad. Primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) však novinářům řekl, že jejich zrušení by Brnu zkomplikovalo situaci s pořizováním vlastního územního plánu, s protipovodňovými opatřeními nebo se stavbou silnic. Zásady územního rozvoje schválilo loni dva dny před volbami krajské zastupitelstvo v neúplné formě, přičemž okolí Brna ponechalo v územních rezervách. Dokument se nyní dodělává.

Podle Hladíka by zásady mohly být lepší, ale i horší. „Pokud si dáme na misku vah zachování zásad, nebo jejich zrušení a celý proces tvorby nových, první varianta je lepší a koncepčnější řešení,“ uvedl Hladík.

Zrušení by podle něj zkomplikovalo například tvorbu nového územního plánu města Brna, které se řídí více než 20 let starým plánem, ale i stavby protipovodňových opatření, na které by město nemohlo získat peníze, i stavby připravovaných silnic.

ČTK