Vlastní byt považuje za nedostupný 60 % Čechů

24. 5. 2012

V roce 2010 vnímalo 70 % Čechů svoji šanci na pořízení bytu jako špatnou, o rok později si to myslelo už jen 60 %. Navzdory tomu výstavba nových bytů rok od roku klesá. Zatímco v roce 2007 bylo dokončeno 41 649 staveb, loni jich bylo jen 28 630. To je propad o 32 %. Současně od roku 2008 klesá i počet zahájených bytových staveb. „Přesto se není třeba obávat, že by Češi neměli v budoucnosti kde bydlet,“ říká Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB. „Ačkoliv stále ještě nemůžeme tvrdit, že jsme překonali útlum ve stavebnictví, prognóza je taková, že se bytová výstavba během následujících několika let opět rozběhne.“

Nejvíce rodinných domů bylo v roce 2011 postaveno ve Středočeském kraji (4 309). Naopak nejméně v Karlovarském (338) a Libereckém (628) kraji. Co se hlavního města týče, to je v tomto směru určitým extrémním případem. „Najdeme zde velmi drahé bytové pozemky, což je důvod, proč se tolik rodinných domů staví ve Středočeském kraji. Pražané zkrátka nemají na to, aby si postavili dům na tak drahém místě. Naopak poměrně vysoká je intenzita výstavby bytových domů,“ dodává Martin Kupka.

Během let podléhají změnám parametry nově vznikajících bytů. Průběžně se zlepšuje jejich technická vybavenost. „Lidé rovněž stavějí menší rodinné domy na větších pozemcích, přičemž to neznamená, že mají menší obytnou plochu. Ta se podle statistik naopak mírně zvětšuje. Spolu s tím roste i komfort obyvatel. Také byty v bytových domech se staví větší než před pěti lety,“ komentuje Martin Kupka z ČSOB. Cena bytu v bytovém domě dosahovala v roce 2011 v průměru 2,04 mil. Kč. Oproti roku 1997 byla tedy o téměř milion korun vyšší. Nejčastější velikost kupovaných bytů je v posledních 13 letech 2+1.

Hlavní partneři

Partneři