Zákon o realitním zprostředkování opět na stole

6. 2. 2018

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má znovu připraven k projednání zákon o realitním zprostředkování. Do meziresortního připomínkového řízení ho předloží do konce února. Na setkání s novináři to řekla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO). Návrh zákona vypracovala už minulá vláda, ale Sněmovna ho nestihla projednat. V ideálním případě by podle Dostálové mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2019.

„Chvíli jsme čekali, jestli se situace na trhu nevyřeší sama. Jenže ona se vyvinula směrem, který podle nás není správný. Naši občané nevěří realitním zprostředkovatelům, často s nimi mají negativní zkušenosti. Začínají se o sebe starat sami. Ale tím, že jim jde často o velké majetky, tak to také není cesta správným směrem. Hledají volně stažitelné smlouvy na internetu, často končí v rukou překupníků. Pak to končí třeba u soudu,“ uvedla ministryně Dostálová. Před uvedením zákona do meziresortního řízení se chce sejít ještě s představiteli Asociace realitních kanceláří.

Největší změnou v návrhu je přeměna živnosti volné na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Stejnou váhu bude mít střední vzdělání s výučním listem a pět let praxe.

V minulém volebním období měla k návrhu zákona připomínky legislativní rada vlády. „Na základě jejích požadavků jsme návrh upravili. Rada chtěla, aby tam bylo explicitně vyjmenováno, co nemůže dělat realitní makléř. Například nemůže poskytovat finanční služby nebo právní servis. Dále je tam demonstrativně nastíněno, co by měl makléř klientovi nabídnout. Základem je maximální informovanost klienta,“ doplnila ministryně.

Návrh zákona například počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci, ale i ve smlouvě o realitním zprostředkování všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost. Jako povinná příloha smlouvy, která bude muset mít písemnou formu, je také navrhován výpis z katastru nemovitostí, ze kterého budou mimo jiné zřejmé případné závady a omezení. Jde například o věcná břemena.

Dále se počítá se vznikem veřejně přístupného seznamu na stránkách ministerstva pro místní rozvoj, kde si budou moci zákazníci ověřit, kdo má pro tuto práci odbornou způsobilost. Zákon dále zavádí povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s počtem 25 000 realitních makléřů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na jednoho makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 %. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný. Realitního zprostředkovatele může dnes v Česku dělat každý držitel živnostenského oprávnění pro volnou živnost.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři