8. 1. 2018

Zákon o sociálním bydlení bude v kompetenci MMR

Zákon o sociálním bydlení, který dosud připravovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, bude nově v kompetenci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) – jak sdělila jeho ministryně Klára Dostálová (za ANO). Za klíčové považuje zapojení obcí, které se na svém území s problémy lidí v bytové nouzi, ale i nekalým byznysem s chudobou potýkají. „MMR proto musí stabilizovat právní prostředí v oblasti bydlení a usilovat o dostupné nájemní bydlení pro cílové skupiny občanů,“ uvedla ministryně.

Zákon o sociálním bydlení chtěla prosadit minulá vláda, v gesci předlohu mělo ministerstvo práce a sociálních věcí. Sněmovna ho ovšem neschválila. Shoda nebyla mimo jiné na tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok či kdo by měl byty potřebným zajišťovat. Opoziční poslanci návrh zákona označili za „nebezpečný socialistický experiment a paskvil“, který přinese řádově desítky miliard výdajů.

V Česku je kolem 68 500 lidí, kteří nemají domov. Téměř 120 000 dětí a dospělých pak žije v nejistém či nevyhovujícím bydlení a hrozí jim, že o ně přijdou, uvádí zpráva, kterou si nechala vypracovat minulá vláda.

ČTK