Postkomunistický obchod se začíná zelenat

Už celých 1, 4 milionu metrů čtverečních maloobchodní ploch ve střední a východní Evropě má některý ze zelených certifikátů a dalších 440 000 metrů na některý z nich aspiruje. Uvádí to zpráva “Going Green in CEE” společnosti Jones Lang LaSalle, která mapuje stav zeleného stavitelství v oblasti „retailu“ v našem regionu. Samozřejmě také poukazuje i na vliv notoricky známé směrnice EU, která podle striktního výkladu nařizuje od roku 2020 v celé Evropě stavět už jen energeticky „nulové“ budovy. Aplikace této direktivy do našich poměrů sice jasně ukázala, jaké jsou limity této direktivy, nicméně tendence stavebníků k „zeleným“ budovám jsou a hlavně budou nespornou skutečností.

„Během této dekády budou všechny stávající i právě budované nemovitosti muset dostát novým legislativním požadavkům ohledně minimální energetické náročnosti, se kterými se budou muset jejich majitelé, správci, ale přeneseně i nájemci vypořádat,“ komentuje současný vývoj na tomto poli Glyn Evans z poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Zaostalý obchod

Pohled na stavební scénu přitom jasně naznačuje, že co se týká udržitelné architektury a ekologické certifikace obchod ( a také logistika) značně pokulhávají za kancelářskými budovami. To částečně pramení z účelu nákupních center, které především formují jejich podobu – standardně jde o velmi rozsáhlé a velkoryse osvětlené budovy s velkými otevřenými prostory, které jsou pro své zákazníky otevřené více než 12 hodin denně 7 dní v týdnu. Z takového úhlu pohledu je proto velmi problematické sloučit úsilí o komfortní prostředí pro návštěvníky a zároveň snižovat spotřebu energie. Určité cesty ale existují. „Dva nejznámější a nejpopulárnější systémy certifikace šetrných budov, LEED a BREEAM, mají stejné cíle: popularizovat správnou praxi v oblasti šetrných budov a zaručit jejich srovnatelné hodnocení po celém světě. Je samozřejmě možné certifikovat i již existující budovy, jsou to certifikáty BREEAM In-Use a LEED EB:OM, tedy Existing Buildings: Operations and Maintenance,“ vysvětluje Kevin Turpin z Jones Lang LaSalle a dodává: „Snížit energetickou náročnost už existující budovy lze například využitím alternativních způsobů úspory energie včetně nahrazování běžných světelných zdrojů LED technologií. Tím lze dosáhnout především snižování spotřeby elektřiny a generování tepla, a tím i snížení celkových účtů za energie.“

Česko a Polsko na špici

V regionu střední a východní Evropy už řada retailových budov už vlastní certifikát BREEAM, když hodně se tady prosazuje i systém DGNB. Co se týká objektů ve výstavbě, 12 z nich s celkovou rozlohou téměř 440 000 metrů čtverečních se právě nachází v různých stupních procesu zelené certifikace, ať už jde o BREEAM (8 nemovitostí), LEED (3) či DGNB (1). Polsko si v regionu na tomtopoli drží vedoucí pozici s čtyřmi takovými objekty, těsně následované Česká republikou se třemi certifikovanými budovami. O certifikaci usilují i podobné nemovitosti v Srbsku, Maďarsku a na Slovensku, kde by se ovšem jednalo o první takto oceněnou stavbu. Na konci roku 2012 bylo jediným nákupním centrem v České republice s certifikátem pražské Centrum Chodov. Tři další však právě procházejí procesem certifikace – jde o Centrum Černý Most v Praze, Forum Nová Karolína v Ostravě a OC Breda & Weinstein v Opavě, přičemž všechny usilují o certifikát BREEAM. OC Chodov a Černý most vlastní společnost Unibail-Rodamco, která podle dostupných dat z konce roku 2012 dosáhla jednoho z nejlepších hodnocení BREEAM In-Use mezi nákupními centry v regionu CEE, ale i v celé Evropě. Cílem firmy přitom je získat certifikát pro všechny budovy ve svém portfoliu: „My se nedíváme na certifikaci jako na náklad navíc nebo zbytečnou byrokracii. Je součástí naší firemní kultury a stylu řízení. Systém BREEAM nám především umožňuje zapojit a stimulovat naše dodavatele tak, aby každé technické zařízení, ať už jde o osvětlení, dopravní prvky, větrání, vytápění či chlazení, byly správně udržovány a provozovány 365 dní v roce,“ říká Petr Vecko z Unibail-Rodamco.

Kvalita je zelená

„Šetrné stavby se brzy stanou synonymem kvalitní výstavby. Energeticky úsporné budovy představují jeden z největších potenciálů, jak snížit emise skleníkových plynů a zároveň ušetřit energii. Takové nemovitosti také přitahují silnější nájemníky, mají tedy vyšší obsazenost a to vše pak přispívá k vyšší ceně samotné budovy,“ konstatuje a prognózuje Kevin Turpin. V této souvislosti také upozorňuje na významný ekonomický parametr: „Na rozdíl od administrativních budov a jejich provozu, kde zaměstnanci obvykle představují nejvyšší náklad společnosti, v maloobchodě jsou nejdražší položkou právě režijní náklady, jako je nájemné, dodávky energií a vody.“ Jakkoli je proces certifikace věcně i finančně poměrně náročný, vyhrát by měli všichni, kdo se do něj pustí. Zelené stavby mají nižší spotřebu energie i vody a přinášejí tak úspory nejen svým majitelům, ale i bezprostředním uživatelům, tedy nájemníkům – nižší poplatky za služby než v běžných maloobchodních nemovitostech. A nezanedbatelnou skutečností je také celková atmosféra ve společnosti, které ekologii a všemu „zelenému“ přeje. Zelená obchodní centra tak mohou počítat se sympatiemi zákazníků i svých zaměstnanců.

Hlavní partneři

Partneři