Realitní investice v detailu

„Zatímco v krátkodobém časovém horizontu jsou investice do nemovitostí spíše méně výnosné, v dlouhodobém srovnání jsou jednoznačně nejvýhodnější!“ - říká David Marek ze společnosti Deloitte. Svá slova dokládá čísly: v období 1870 – 2015 se s výnosem z realitních investic mohly porovnávat jen akcie (7,1 % versus 6,8 %), zatímco jiné investiční instrumenty, jako například zlato či obligace (2,7 %, resp. 2,5 %), za nimi silně pokulhávají.

Na prvním ročníku mezinárodní konference Stavebního fóra REAL ESTATE INVESTMENT takových argumentů ve prospěch investování do nemovitostí padlo více než dost. Přitom se často upozorňovalo na další aspekt tohoto typu investic, jímž je nízká rizikovost. To dnes už platí i pro Českou republiku, která je v regionu střední a východní Evropy mezi investory nepochybně populární. Přesto právě loni globální institucionální investoři jakoby Česko míjeli – zatímco u našich sousedů byla hodnota realitních akvizic v porovnání s minulým rokem vyšší (Polsko) či stabilní (Slovensko, Rumunsko, Maďarsko), u nás došlo k jejímu poklesu. Důvod je zřejmý. „Není co kupovat!“ - konstatuje Miroslav Linhart, kolega D. Marka. Schází zejména velké a kvalitní objekty a pokud se objeví, rychle mizí z trhu (nedávno třeba projekt Waltrovka). Výstavba komerčních nemovitostí totiž naráží stejně jako rezidenční developeři na zdlouhavé povolovací procesy. „Prostor tu přitom nepochybně je – v Praze na jednoho obyvatele připadá pouhých 2,6 metru čtverečního moderních kanceláří, přičemž v nedalekém Berlíně je to více než dvojnásobek,“ popisuje aktuální stav tuzemského trhu M. Linhart.

Český element

Oč méně dnes přicházejí na českém realitním trhu ke slovu globální investoři, o to více jsou ale na něm aktivní ti domácí. „Poptávka má setrvale růstovou tendenci,“ říká Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR. Ta monitoruje spíše menší transakce, u nichž z 80 % dominují tuzemští investoři. I čeští kupci preferují Prahu a její okolí, ale aktivní jsou i v regionech. „Výnosy jsou slušné, v porovnání s velkými akvizicemi v řádu stovek milionů eur spíše vyšší. U menších komerčních objektů se dosahuje výnosu 6 – 8 %, v případě ubytovacích zařízení je to podle našich statistik dokonce až 10 %,“ vypočítává J. Novotný. Dodává, že v současné době velmi populární investiční nákupy bytů jsou méně přínosné – výnosy se pohybují kolem 3 %. V rezidenční sféře jsou – jak na konferenci ukázalo vystoupení Stana Kubáčka ze společnosti Round Hill Capital – ovšem ještě jiné příležitosti.

Nájemní investice

„Od roku 2013 se sice bytová výstavba v Unii zvyšuje, ale co do objemu představuje stále pouze 40 % úrovně roku 2007,“ říká S. Kubáček, podle něhož právě tato skutečnost přispívá k většímu zájmu o bydlení nájemní.  A to dnes v celoevropském měřítku v současnosti  představuje jednu z nejlepších investičních příležitostí. Podle statistik se v tomto segmentu nyní výnosy pohybují nad 6 % (podobně jako v „retailu“), ovšem při nesrovnatelně menší míře rizika. Platí to i pro ČR, kde Round Hill Capital u nás prostřednictvím společnosti Residomo vlastní a spravuje zhruba 42 000 nájemních bytů. I. ročník REAL ESTATE INVESTMENT díky široké plejádě vystupujících (patřila k nim například i Monique Ghosh z realitní divize světoznámé aukční síně Christie’s) samozřejmě přinesl zájemcům o realitní investice ještě mnoho dalších užitečných a zajímavých informací. Téma realitních investic je dnes zjevně vysoce aktuální, což dokazoval také nadprůměrný zájem odborné veřejnosti. O tomtéž svědčí i počet partnerů akce, jimiž byly už tradičně Česká spořitelna, AK bnt attorneys-at-law, Deloitte, ateliér MSA a spolu s nimi také RK Lekvi a ARK ČR, která nad akcí také převzala záštitu. Pro další ročníky konference to vytváří prostor více než slibný.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři