Rezidenčním eldoradem je Praha 5

„Zhruba polovina kupců bytů v našem projektu Smart jsou cizinci, zejména ruskojazyční,“ říká Marcel Soural ze společnosti Trigema. Ta svůj největší aktuální projekt staví v pražských Butovicích a právě tato lokalita je pro movitější rodáky z bývalého Sovětského svazu velmi atraktivní. Ale nejen pro ně. Butovice, Stodůlky a vůbec pátá městská část Prahy jsou dnes v metropoli tou pravou bytovou bonanzou a eldorádem. Zájem kupců míří právě sem a development to vnímá - v nabídce nových bytů dnes na Prahu 5 připadá celých 20 %, tedy pětinový podíl.

Rezidenční developeři, jejichž domicilem je Praha, vstupují do tohoto roku v nejlepší náladě. Loni prodali historicky rekordních 5 950 bytů (v kusech meziročně o 18 % více) a jejich příjmy dosáhli 22 miliard korun, proti roku 2013 tedy vzrostly o zhruba 22 %. A co ještě podstatnější, nálada na trhu je dobrá a ještě zlepšuje, poslední loňský kvartál s prodanými 1 700 jednotkami představoval další historické maximum. A celkově se – v prodaných kusech – za pět let trvajícího růstu pražský bytový trh zvětšil 3× (kritickém roce 2009 se našlo jen 1 941 zájemců o nový byt).

Velkorysá a rostoucí nabídka

Nákupnímu apetitu odpovídá i rostoucí nabídka. V Praze je dnes k mání 6 750 nových bytů (z toho 1 400 už dokončených) v 263 projektech od 151 developerských společností. „Počet developerů roste. Také díky tomu, že na trh opět vstupuje řada dosud ´spících´ developerů nebo spíše investorů, kteří se do realitního podnikání pouští vždy až v okamžiku zvýšení aktuálních výnosů,“ komentuje čilé dění na pražském bytovém trhu Marcel Soural ze společnosti Trigema. Mj. je tak zjevné, že strana nabídky je velmi pružná a pět let stará varovná prognóza Tomáše Dudy z realitní kanceláře Professionals („Až se kupci konečně rozhýbají, nebude co prodávat. Nedostatečná nabídka nás za pár let čeká ve všech segmentech realitního trhu.“) se nenaplnila. A naopak pár měsíců staré konstatování Dušana Kunovského, protagonisty společnosti Central Group („Už se tolik nebojíme!“ – a máme tedy odvahu k větším projektům) se zjevně s realitou potkává. Průměrná velikost projektu či jeho jedné etapy dnes činí podle pečlivě a detailně vedených statistik společnosti Trigema 112 bytů, zatímco před dvěma lety to bylo jen 60 jednotek. Rezidenční, respektive bytová Praha je zjevně v dobré kondici, což platí pro celé město, když ovšem největším favoritem developerů a potažmo kupců evidentně je Praha 5.

Pražská bytová nabídka podle lokalit {{nahled(/data/i­mages/id23541–02.jpg)}}

Od Strahova do Řeporyj

„Pětka“ pro leckoho představuje Smíchov, Zlíchov a ještě snad Motol. Katastrální území páté městské části Prahy je ovšem ve skutečnosti podstatně větší či širší – kromě jiných sem patří Barrandov, Zličín, Radlice, Jinonice, Butovice i Stodůlky.

Byty se staví všude. Dnes největším projektem v této části metropole je Britská čtvrť ve Stodůlkách, kde FINEP už vstupuje do její 6. etapy. Velkorysý je také projekt společnosti Vivus v Řeporyjích s pěti domy a 227 byty, zajímavý a v souladu s posledními trendy bytové výstavby je butovický projekt Smart společnosti Trigema, když se svou troškou do mlýna přispívá i Ekospol projektem Výhledy Barrandov. Na území Prahy 5 přitom současně vznikají projekty menší a spíše exkluzívní, za všechny zmiňme vilový komplex Diamantica v Prokopském údolí, který po dlouhých letech příprav konečně realizuje JRD, či projekt Akademia Zličín méně viditelné, ale už dlouhá léta na bytovém trhu aktivní společnosti Bretton.

Pochopitelně se staví spíše v periferních oblastech Prahy 5, kde je k dispozici více – a levnějších – pozemků. Stranou ale nezůstávají ani lokality, které jsou organickou součástí centrální pražské zástavby, například na úpatí Strahova právě nyní roste „druhý“ Sacre Coeur společnosti Satpo. Nyní se v Praze 5 nabízejí nové byty 61 projektech od 51 developerů. Celkem jich je 1 437, když loni se tady prodalo 1 200 nových bytů, což v obou případech představuje zhruba pětinu, respektive 20 % celku. „Pětka“ dnes nabízí byty za 8 mld. Kč, zatímco z tohoto hlediska „druhé“ Praha 10 a 9 za ní s 5 miliardami hodně zaostávají, což zase ukazuje na výjimečnou pozici na trhu. Přitom vítanou zprávou pro developery je vyšší úroveň cen v lokalitách Prahy 5 – ta se od pražského průměru zhruba 60 000 Kč za metr čtvereční vychyluje směrem vzhůru na 65 000 Kč.

Pražský bytový trh v letech 2007 – 2016 {{nahled(/data/i­mages/id23541–03.jpg)}}

Zářné zítřky

Prognózy růstu pražského bytového trhu pro tento rok jsou optimistické, pro tento rok se pohybují v rozpětí 5 – 10 %. Praha 5 se z něj nepochybně bude těšit více než jiné pražské části. Málokdo má dnes ovšem odvahu dívat se dále, neblahé zkušenosti spjaté s recesí, vedou všechny k prognostické opatrnosti. Pravdou však je, že kromě výše popsaného má Praha 5 před sebou ještě dva velké rozvojové projekty, jejichž realizace je takřka jistá a které tento lokální bytový trh nepochybně ještě dále a významně posílí. Na Smíchově je to ohromné území místního nádraží, v Jinonicích zase velký brownfield továrny Walter, kde společnost Penta už realizuje projekt Aviatica. Jde sice o kancelářskou budovu, ta se ovšem stane prvním kamenem ve stavbě celé nové čtvrtí.

Hlavní partneři

Partneři