Stavební firmy i letos čeká boj o přežití

Tuzemské stavební společnosti, respektive jejich management, očekávají, že v roce 2013 produkce sektoru klesne o další 4,4 %. Více optimismu stavaři nicméně projevují stran roku následujícího, kdy by podle názorů mnohých mělo už dojít ke stabilizaci, tedy minimálně ukončení propadu trvajícího už pátým rokem. Jak konstatuje nejnovější Kvartální analýza českého stavebnictví, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika, míra domácího stavbařského pesimismu tak dosáhla svého dna.

Český stavební trh od počátku krize svůj objem či výkon sektoru snížil o 17 %. „Rok 2013 by mohl být pro české stavebnictví zatím rokem s nejvyšší mírou konsolidace trhu. Stále totiž ještě nedošlo k dostatečně velkému snížení stavebních kapacit na trhu, které by odpovídalo současné poptávce. Míra ´vyhladovění´ části stavebních společností je vysoká a naopak jejich finanční rezervy nulové,“ komentuje aktuální stav sektoru Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.

Čekání na prorůstová opatření

Od začátku krize počet bankrotů obchodních společností na českém trhu neustále roste – a v sektoru stavebních firem je nikoli překvapivě situace obdobná. „V roce 2012 vyhlásilo bankrot zatím nejvíce společností ve stavebnictví za jeden rok, a to 229, což je o 17 % více než v roce 2011,“ dokumentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF (Czech Credit Bureau). V roce 2012 podle dat CRIF připadlo na 10 000 registrovaných obchodních společností ve stavebnictví 73 bankrotů. Pro srovnání, obdobný ukazatel v obchodu a pohostinství byl 32 bankrotů a ve službách pak 25.

Největší pokles trhu a s tím spojené problémy včetně bankrotů očekávají představitelé inženýrského stavitelství. „Protože pokles objemu zakázek v této oblasti pokračuje, lze očekávat další odchod řady zejména menších a středních stavebních firem z trhu. Prostor pro vyrovnání poklesu tržeb vnitřními úsporami a efektivitou je totiž už z velké části vyčerpán,“ komentuje výsledky výzkumu Pavel Kliment z KPMG v Česká republika.

Negativní vývoj celého oboru umocnil propad stavebních zakázek z veřejného sektoru. „Meziroční pokles o skoro 25 % je alarmující. I proto je nutné koncepční nastartování projektů zejména dopravní infrastruktury, o kterém se léta pouze hovoří. Je nejvyšší čas. Stávající situace ve stavebnictví stimuluje stavební firmy ke hledání nových přístupů pro realizaci zakázek. Finanční instituce jsou připraveny tyto snahy podpořit a ve spolupráci s veřejným sektorem aktivně dále rozvíjet,“ vybízí Jan Troják z ČSOB. „Očekávám opět pokles trhu, a to jak v roce 2013, tak v roce 2014. Pokles bude tak velký, jak se vládě bude dařit nebo nedařit vytvořit jasná prorůstová opatření,“ odhaduje Robert Mikeš ze společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

Kvalita strádá

Probíhající krize měla dopad i na kvalitu stavebních prací. Podle třetiny všech stavebních firem se ve srovnání s dobou před krizí zhoršila kvalita projektové dokumentace, podle které jsou stavby realizovány. U čtvrtiny zakázek se tak musí projektová dokumentace předělávat a náklady na stavbu se v důsledku těchto oprav zvyšují v průměru o 10 %. „Když zvážíme, že náklady na kompletní zpracování projektové dokumentace jsou v průměru ekvivalentem 3 % hodnoty stavby, jsou tyto dodatečné náklady velice významné,“ vysvětluje Jiří Vacek. „Kvalita projektové dokumentace klesá v důsledku nesmyslného tlaku na cenu. V soutěžích, kde někteří účastníci nabízejí své služby za méně než 30 % očekávané ceny, nemůže zadavatel logicky očekávat kvalitní výsledek. Projekční kanceláře v minulých letech své vnitřní rezervy už vyčerpaly a v současnosti již opravdu nemají kde brát,“ komentuje současný stav Petr Ščurkevič z projekční společnosti K4.

Kvartální analýzy českého stavebnictví jsou založeny na telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností. Rozhovory proběhly v lednu a únoru 2013. Výzkum provádí společnost CEEC Research, specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy.

Hlavní partneři

Partneři