2. 11. 2016

Ubohá Praha, chudák primátorka

Pražský development se dostavil v reprezentativní sestavě a na nejvyšší úrovni. Pánové hlaholili, poplácávali se vzájemně po ramenou a občas se zasněně usmívali. To při představách, jak začnou pracovat jejich miliardy, které – pro neprůchodnost povolovacích řízení – dnes leží ladem. Teď tu bude jiná káva, říkali si – vždyť je k investicím vyzývá samotná Praha, která na nich možná bude i sama participovat! Ovšem – chyba lávky!

Pražské investiční fórum, které nedávno u primátorky na Mariánském náměstí uspořádala ARTN, slibovalo mnohé: prezentaci investičních příležitostí, které soukromému sektoru nabízí město, navíc jeho spolupráci při realizaci takových počinů a k tomu ještě téměř têteà-tête diskusi s první dámou české metropole.

Očekávání – zklamání

Ne vše dopadlo podle plánu. Především nebyly prezentovány investiční příležitosti. Místo toho byla prezentována informace o jejich budoucí prezentaci na portálu „Mapa investic hl. m. Prahy“. Ten ale ještě není v provozu.

Se spoluprací mezi soukromým a veřejným sektorem to v metropoli také nebude tak horké. „Působíme ve stávajících politických strukturách!“ vysvětlovala trochu rezignovaně primátorka Krnáčová, proč se to či ono ještě nestalo, nenaprojektovalo, nerealizovalo. Občas k tomu dodala: „Zatím jsme se nedokázali domluvit.“

Dobrou ilustrací poměrů na radnici byla neohlášená přítomnost zmíněných politických struktur zhmotněných v osobě Petry Kolínské, která v Praze vládne územně-plánovacím procesům. Ta seděla stranou, pilně ťukala do mobilu a poté, co byla moderátorem vyzvána k vyjádření o jakémsi pokulhávání termínů, chladným a nezúčastněným hlasem zkonstatovala, že ona a její spolupracovníci nic nezdržují.

Ti z přítomných, kteří se v červnu zúčastnili diskuse s primátorkou, tehdy pořádané Stavebním fórem, jistě seznali, že se od té doby věci nijak valně nepohnuly. V metropoli prostě stále vládne koalice, jejíž členové jsou schopni pouze blokovat záměry svých partnerů a opozice.

Ani ANO!

Nepříliš povzbudivá byla i slova primátorky ohledně už 1000 x skloňovaného problému příliš širokého okruhu účastníků povolovacích řízení a jejich příliš rozsáhlých práv. Výrok A. Krnáčové „Budeme usilovat o to, aby nový stavební zákon byl co nejlepší!“ je třeba přeložit tak, že ani ANO, do něhož někteří vkládají takové naděje, není schopno či ochotno usilovat o redukci v obou směrech. Zúžit počet těch, kteří mluví do územních či stavebních řízení, se zkrátka dnes v Česku nikdo neodváží.

Pražskou developerskou elitu nepotěšil ani přítomný ředitel IPRu. Jeho prozatímní šéf Ondřej Boháč jen v různých variantách realisticky a ve shodě s legislativou i praxí opakoval „Co nám zadají, to uděláme!“ IPR je prostě jen výkonný orgán, tam se nerozhoduje, tam se zásadní problémy výstavby neřeší.

Bez témat k diskusi

Popravdě řečeno, ani diskuse nebyla „živá a na tělo“, jak doufal moderátor. Jen pár dietních otázek a dokonce proseb („Paní primátorko, já vás prosím o dokončení pražského okruhu!“ – „Já prosím s vámi, to je věc vlády!“). Jinde se developeři vyjadřují věru jadrněji, třeba Dušan Kunovský nedávno mluvil o „paralyzování“ rozvoje Prahy coby díla už zmíněné náměstkyně Kolínské a její údajné šedé eminence M. Stropnického. Na Pražském investičním fóru se ale takto explicitně nemluvilo. Protože šéfa Central Group, ani Radima Passera, Omara Koleilata a další developerské veličiny lze jen stěží podezírat z ostychu, jalovost diskuse tak nejspíš byla odrazem slušnosti a rezignace, možná také tradiční české nechuti k veřejným vystoupením.

Navíc je situace celkem jasná a není o čem diskutovat. Samotná primátorka výstavbě přeje a v developmentu zjevně nevidí ďábelské spříseženství jako mnozí jiní. Její nedávná účast na prezentaci projektu Masarykovo nádraží, který plánuje Penta, to ostatně dokládá více než výmluvně. Ale názor či idea je jedna věc, realizace druhá. Vypadá to, že primátorka se vždycky nadějně rozběhne, aby vzápětí narazila buď na legislativu, nebo na dříve uzavřené smlouvy („Zjistili jsme, že pozemky kolem stanic metra už byly prodány,“ konstatovala A. Krnáčová na margo P + R parkovišť) – anebo na radniční politické struktury. A tak si development asi bude muset počkat na další volby. Budou v roce 2018. Do té doby se ve výstavbě Prahy asi mnoho nezmění.

PS. Pražské investiční fórum mělo i pozitivní výstupy. Například: pokud nebude Metropolitní plán schválen do roku 2020 (jakože nejspíš nebude), s vysokou pravděpodobností se prodlouží platnost toho stávajícího. A bezvládí na IPRu by mělo skončit do konce tohoto měsíce.