Lukáš Kovanda: Po sedmi letech tučných …

Skutečná hospodářská krize se ještě nezhmotnila. Určitě ale přijde, nicméně by nemělo jít o katastrofu a realitní trh na ni příliš nedoplatí – tvrdí Lukáš Kovanda z Trinity Bank, který ale přesto naši ekonomickou budoucnost nevidí „utěšeně“.
¨

Hlavní partneři

Další články

Jaké máme v Česku byty?

Průměrný byt v naší zemi má i s kuchyní skoro čtyři místnosti. Vyplývá to z dat loňského sčítání Českým statistický úřad (ČSÚ). Kuchyň jako samostatnou místnost má podle něj více než 2,9 milionu bytů na území ČR, což je přes 70 % průzkumem „zmapovaných“ obydlených bytů.

Praha – Sekyra Group: na NNŽ společně?

  • 12. 9. 2022
Pražské zastupitelstvo se ještě stále nerozhodla, zda odkoupí část budovy Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ), nebo jestli založí společný podnik se společností Sekyra Group zaměřený na jeho revitalizaci a přeměnu na kulturní a společenské centrum.

Náklady na skladování rostou v Praze enormně

Poptávka po skladových kapacitách v důsledku pandemie prudce vzrostla a s tím samozřejmě i ceny. Průměrné náklady na skladování napříč 52 světovými trhy podle analýzy poradenské společnosti Savills vzrostly mezi červnem 2021 a červnem letošního roku o 8,4 %. Z tohoto průměru se však naprosto vymyká Praha, kde se jedná o vzestup těchto výdajů o takřka 36 %.

Novela NSZ opět pod palbou

V Praze potřebujeme k územnímu rozhodnutí 75 razítek. A celý proces trvá nejméně pět let! Zhruba tak se ke stavu výstavby v metropoli, který se ale nebude příliš lišit od situace mimo Prahu, nedávno v médiích vyjádřil Marcel Soural, šéf skupiny Trigema. Nejen on tuto takřka katastrofální situaci připisuje především fungování stavebních úřadů a samozřejmě i nevyhovující legislativě.

Realitní léto: karavana táhne dál

Na první pohled jsou hlavními a navíc nanejvýš dramatickými faktory současného dění válka na Ukrajině, inflace, rostoucí úrok a energetická krize - a nikdo na nic jiného nemá čas. V létě se ale ukázalo, že český development si i přes turbulentní časy hledí svého – zahájil řadu velkých projektů, vedle toho se docela čiperně investovalo a objevily se zajímavé statistiky, z nichž lze pro nejbližší budoucnost leccos odvodit.

Marek Lang, Millenium Technologies: plazma řeší odpady i energie

Máloco je pro světovou ekonomiku takový problém, jako je hospodaření s odpady, respektive jejich likvidace. Ve světě i u nás se zkouší leccos. V české společnosti Millienum Technologies se pustili cestou plazmového zplyňování. Jde o náročný sofistikovaný systém, která by ovšem právě dnes mohl dostat zelenou. „Jsem stran budoucnosti naší technologie optimistický!“ – říká Marek Lang, ředitel Millenium Technologies.

Pražský hotelový sektor se rychle zotavuje

Pětinásobně vyšší než v loňském roce byla letos v červnu v pražských hotelích hodnota parametru RevPAR, vyjadřujícího tržby za dostupný pokoj - dosáhla úrovně 73,5 eura. Jde o nejvyšší nárůst v Evropě a hodnotou je již jen o 19 % nižší proti předkrizovému roku 2019.

Bytový trh a ukrajinský konflikt

Domácí trh rezidencí čeká v tomto roce turbulentní období - dvě třetiny profesionálů, oslovených v průzkumu společnosti PriceHubble, jehož se na přelomu května a června zúčastnilo 42 makléřů, poskytovatelů úvěrů, správců nemovitostí a hypotečních poradců, se shodují na negativním dopadu války na Ukrajině na pronájem i prodej rezidenčních nemovitostí.

Naši partneři