Konference

Development pro budoucnost

  • 06. 04. 2022
  • Hybridní studio Deloitte, budova Churchill, Italská 2581/67, Praha 2
8:30 - 9:30

Registrace

9:30 - 10:30

1. diskusní panel

Životaschopnost měst - první část

  • Porovnání šetrného stavebnictví - ČR vs. EU.
  • Koncepce udržitelného vystavěného prostředí: trendy a vize
  • Využití brownfieldů

Moderátor

  • Martin Fadrný (Frank Bold Advokáti, s.r.o.)

Aktivní účastníci

  • Simona Kalvoda (Česká rada pro šetrné budovy, z.s.)
  • Vladimír Kořen (Bývalý starosta Říčan)
  • Tomáš Kadeřábek (Asociace developerů)
  • Vít Zeman (Město Jihlava)
10:30 - 10:45

Coffee break

10:45 - 11:45

1. diskusní panel

Životaschopnost měst – druhá část

  • Zelená řešení na rezidenčních projektech a uhlíková vize Skanska
  • Budoucnost výstavby je modularita
  • Zelené střechy a živé fasády
  • FIRSTlife: vize o soběstačném dosažitelném bydlení studentů ČVUT

Moderátor

  • Martin Fadrný (Frank Bold Advokáti, s.r.o.)

Aktivní účastníci

  • Miroslav Kobera (Skanska Reality a.s.)
  • Stanislav Martinec (KOMA MODULAR s.r.o. )
  • Roman Macko (LIKO-S, a.s.)
  • Eliška Kopačková (FIRST LIFE)
11:45 - 12:45

Oběd

12:45 - 13:45

2. diskusní panel

Energetická soběstačnost

  • Dopad energetické krize na bezpečnost
  • Energetická soběstačnost obcí a měst
  • Automatizovaný energetický management
  • Plasma jako cesta k výrobě energie a surovin

Moderátor

  • Martin Fadrný (Frank Bold Advokáti, s.r.o.)

Aktivní účastníci

  • Jan Mazač (Ústav mezinárodních vztahů)
  • Jiří Beranovský (EkoWATT CZ s.r.o.)
  • Vladimír Svozil (Enerfis s.r.o.)
  • Marek Lang (JRD s.r.o.)
13:45 - 14:00

Coffee break

14:00 - 15:30

3. diskusní panel

Udržitelné financování a investice

  • Strategie Cirkulární Praha 2030
  • Taxonomie: jak jí rozumí a jak k ní přistupují banky?
  • Právní stránky udržitelného financování
  • Aktuální vývoj ESG legislativy a dopady na real estate
  • Podpora státu udržitelnému developmentu

Moderátor

  • Martin Fadrný (Frank Bold Advokáti, s.r.o.)

Aktivní účastníci

  • Zuzana Drhová (Pražský inovační institut)
  • Matúš Púll (Česká spořitelna, a.s.)
  • Olga Kaizar (Deloitte)
  • Filip Gregor (Frank Bold Advokáti, s.r.o.)
  • Jakub Hrbek (Státní fond životního prostředí České republiky)
15:30

Závěr konference

Moderátor

Martin Fadrný

Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Martin Fadrný

Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Martin Fadrný pracuje ve Frank Bold od roku 2001, nejprve vedl program zaměřený na ochranu občanů před hlukem a na environmentální aspekty výstavby dopravní infrastruktury. Poté byl několik let právním garantem Rekonstrukce státu, kde se mimo jiné podílel na analýzách a stanoviscích k jednotlivým zněním návrhu zákona o registru smluv v průběhu jeho projednávání Poslaneckou sněmovnou. Dnes má na starost obchodní rozvoj advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti a jako právník spolupracuje s řadou obcí na komplexních otázkách, s nimiž si jejich právníci sami neporadí. Kromě toho je Martin bývalým členem představenstva brněnské městské firmy SAKO a.s.

Aktivní účastníci

Simona Kalvoda

Česká rada pro šetrné budovy, z.s.

Simona Kalvoda

Česká rada pro šetrné budovy, z.s. Prezentace

Simona vede Českou radu pro šetrné budovy od roku 2014. Se svým týmem se jí podařilo vybudovat stabilní členskou základnu zahrnující všechny aspekty šetrného stavebnictví. Díky tomu je Rada jedinou organizací v ČR, která poskytuje komplexní pohled na udržitelné budovy. Před příchodem do Rady se věnovala marketingové činnosti v oblasti retailu a služeb. Zkušenosti s řízením neziskové organizace získala jako ředitelka Britské obchodní komory, kterou vedla v letech 1998-2004. Simona studovala na VUT fakultě stavební v Brně, avšak v době, kdy slovo udržitelnost ještě nebylo se stavebnictvím spojováno.

Vladimír Kořen

Bývalý starosta Říčan

Vladimír Kořen

Bývalý starosta Říčan Prezentace

Televizní publicista a moderátor. V letech 2010 až 2020 byl starostou města Říčany v okrese Praha-východ, kde řídil kupříkladu územnímu plánování. V České televizi popularizuje vědu a životní prostředí, za což obdržel cenu Česká hlava nebo medaili Vojtěcha Náprstka Akademie věd ČR. Byl také zařazen mezi 100 nejvýraznějších inovátorů střední a východní Evropy roku 2014.

Tomáš Kadeřábek

Asociace developerů

Tomáš Kadeřábek

Asociace developerů

V oblasti developmentu se pohybuje od roku 1993, kdy přestoupil do společnosti ING Real Estate. Tam řídil celou řadu developerských projektů a vypracoval se až do pozice generálního ředitele. Od roku 2006 působí jako nezávislý expert v developmentu komerčních nemovitostí prostřednictvím firmy TRESS, kterou spoluvlastní. Od roku 2015 je ředitelem Asociace developerů.
V České radě pro šetrné budovy vede pracovní skupinu Brownfields, která své aktivity směřuje k trvalé udržitelnosti.

Vít Zeman

Město Jihlava

Vít Zeman

Město Jihlava

Vítek má na pozici náměstka primátorky na starost úsek územního plánu města a úsek životního prostředí. V souladu se svou gescí zasedá i v Majetkové komisi, Komisi pro územní plánování a Komisi pro životní prostředí. Kromě toho je členem představenstva Dopravního podniku města Jihlavy a dozorčí rady FC Vysočina.

Miroslav Kobera

Skanska Reality a.s.

Miroslav Kobera

Skanska Reality a.s.

Miroslav Kobera působí jako manažer udržitelného bydlení u rezidenčního developera Skanska. Je odborníkem na odpadové hospodářství, udržitelnou výstavbu a certifikaci budov. Věnuje se zejména problematice snižování spotřeby energií a hospodaření s dešťovou vodou. Vystudoval VŠCHT v Praze, obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí, a je fanouškem zeleného přístupu k životu.

Stanislav Martinec

KOMA MODULAR s.r.o.

Stanislav Martinec

KOMA MODULAR s.r.o. Prezentace

O vlastní fabrice snil již v mládí. Tento sen začal dostávat konkrétní rozměr, když v roce 1992 založil firmu KOMA zaměřenou nejprve na modulární výstavbu. Firmu vybudoval na pilířích kvalita a inovace. Díky tomu neustále posouvá hranice modularity a společně s firmou KOMA má za sebou komplikované projekty výstavby jako například 100 školských zařízení, architektonicky oceněný EXPO pavilon v Miláně 2015, první modulární nemocniční pavilon a nyní se pustili do modulárních letišť v Senegalu. Díky principům modularity uplatňují principy cirkulární ekonomiky v praxi. Řadí se mezi největší tuzemské výrobce modulárních staveb.

Roman Macko

LIKO-S, a.s.

Roman Macko

LIKO-S, a.s. Prezentace

Jmenuji se Roman Macko a vystudoval jsem Stavební universitu v Bratislavě. Ve společnosti LIKO-S, a.s. pracuji již 29 let. Větší část své praxe jsem se zabýval obchodem a realizací interiérových systémů a příček, které naše společnost vyrábí. Působil jsem více jak 20 let jako jednatel naší pobočky na Slovensku. V posledních letech se věnuji více rozvoji a obchodu v oblasti zeleného stavění. Naše společnost se již více jak 7 let podílí na vývoji, propagaci a realizaci zelených fasád. V současné době to chápeme do jisté míry jako poslání s ohledem na vývoj klimatu a oteplování. Zároveň to vidíme jako velkou příležitost pomáhat ke zlepšení životního prostředí formou ozelenění našeho okolí.

Eliška Kopačková

FIRST LIFE

Eliška Kopačková

FIRST LIFE Prezentace

Je studentkou magisterských programů Budovy a prostředí a Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. V týmu FIRSTLIFE, který se účastní soutěže Solar Decathlon 21/22, se angažuje v týmu Architektura a urbanismus, kde pomáhá v nalezení cesty mezi architektonickým návrhem a vyhovujícím technickým řešením, které ve výsledku pomůže v tendenci navrhování 21. století.
Jelikož vytváříme projekt od lidí pro lidi, cítí, že je velmi důležité pracovat také na předání informací o řešení návrhu právě veřejnosti, proto se zapojila i do PR týmu, kde hledají komunikační cestu mezi samotným návrhem a potenciálními uživateli.

Jiří Beranovský

EkoWATT CZ s.r.o.

Jiří Beranovský

EkoWATT CZ s.r.o.

Vladimír Svozil

Enerfis s.r.o.

Vladimír Svozil

Enerfis s.r.o. Prezentace

Vladimír vystudoval České vysoké učení technické a následně obor Podnikání a management v průmyslu na Masarykově ústavu vyšších studií. V roce 2011 založil firmu Enerfis s.r.o., kterou i nadále vede. Stěžejním produktem společnosti je softwarové řešení energetického managementu – Enectiva. Enectiva získala ocenění české technologické platformy v roce 2017 v oblasti smart grid. A v roce 2021 byla mezi třemi oceněnými projekty nejvíce snižujícími uhlíkovou stopu v rámci francouzské skupiny Société générale, pod kterou spadá česká KB.

Marek Lang

JRD s.r.o.

Marek Lang

JRD s.r.o.

Marek Lang je ředitelem společnosti Energo, energetické divize JRD Group. Portfolio společnosti aktuálně zahrnuje fotovoltaické elektrárny a také druhý největší větrný park v ČR. Kromě toho působí Marek Lang také ve vedení společnosti Millenium Technologies rozvíjející technologii plazmového zplyňování, či v představenstvu Svazu moderní energetiky. Je absolventem Západočeské univerzity v Plzni, oboru Kybernetika a řídící technika.

Jan Mazač

Ústav mezinárodních vztahů

Jan Mazač

Ústav mezinárodních vztahů Prezentace

Jan Mazač působí v Centru globální politické ekonomie a je členem Výzkumné skupiny pro energetickou politiku Ústavu mezinárodních vztahů. Vystudoval obor Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Zuzana Drhová

Pražský inovační institut

Zuzana Drhová

Pražský inovační institut Prezentace

Zuzana Drhová, Ph.D. působí v Pražském inovačním institutu jako zástupkyně ředitele s odpovědností za rozvoj městských inovací. Vedla přípravu Strategie Cirkulární Praha 2030. Dříve pracovala na Ministerstvu pro místní rozvoj jako metodik Smart Cities či ve vládní Agentuře pro sociální začleňování jako expertka pro kohezní politiku EU a regionální rozvoj. Dlouhodobě se věnuje udržitelnému rozvoji měst, externě spolupracuje s FSV UK. V 90. letech pracovala v asociaci ekologických organizací Zelený kruh, kterou také několik let vedla.

Matúš Púll

Česká spořitelna, a.s.

Matúš Púll

Česká spořitelna, a.s.

Matúš Púll je manažerem udržitelnosti České spořitelny od března 2021. V České spořitelně pracuje od roku 2007 v korporátním bankovnictví, naposledy jako vedoucí týmu syndikovaných a klubových úvěrů. V bankovnictví působí již více než dvacet let, začal v Kommunalkredit Austria ve Vídni a dále pracoval v GE Money Bank a Citibank. Vystudoval VŠE v Praze. Je členem Komise pro udržitelné finance ČBA.

Olga Kaizar

Deloitte

Olga Kaizar

Deloitte

Olga Kaizar je advokát, Partner a vedoucí nemovitostního týmu v Deloitte Legal v Praze s více než 18 lety zkušeností v oblasti nemovitostního práva. Olga se zaměřuje především na poskytování právních služeb domácím i mezinárodním klientům a vedení komplexních nemovitostních transakcí a developerských projektů. Před působením v Deloitte Legal poskytovala právní podporu přední středoevropské nemovitostní a investiční skupině, zejména v oblasti mezinárodních M&A transakcí a financování. Olga vedla významné transakce, včetně největší transakce se zemědělskými pozemky v České republice, akvizice hotelových portfolií v České republice, střední Evropě a Itálii, jakož i právní poradenství ohledně velkých developerských projektů. V rámci své praxe Olga spojuje inovativní technologie dohromady s jejími obchodními zkušenostmi s cílem poskytnout klientům moderní a holistická řešení, která přesahují tradiční právní služby.

Filip Gregor

Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Filip Gregor

Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Filip je odborníkem v oblasti odpovědnosti a řízení korporací. V České republice se podílel na řešení případů velkých zahraničních investic a věnoval se spotřebitelské litigaci. Je vedoucím sekce Odpovědných firem ve Frank Bold a koordinuje činnost pobočky Frank Bold v Bruselu. Spolu se svým bruselským týmem nastartoval projekt Purpose of the Corporation, který vytváří prostor pro celosvětovou debatu o účelu korporace jako institutu a vývoji právního rámce pro jejich řízení.

Jakub Hrbek

Státní fond životního prostředí České republiky

Jakub Hrbek

Státní fond životního prostředí České republiky Prezentace

Jakub Hrbek se narodil roku 1982 v Praze, avšak své dětství prožil v Karlových Varech. Svá studia zasvětil energetice na fakultě Elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Po dokončení studií pracoval spolu se svým otcem v rodinné firmě zaměřené na instalaci tepelných čerpadel a malých větracích systémů do rodinných domů. Na Státní fond životního prostředí ČR nastoupil v roce 2010 na pozici specialisty obnovitelných zdrojů energie. Postupem času – krok za krokem – byl povýšen do pozice ředitele Sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu. Ve své pozici zodpovídá zejména za implementaci programů zaměřených na energetické úspory, obnovitelné zdroje, čistou mobilitu a další aktivity směřující k ochraně klimatu.

Hybridní studio Deloitte, budova Churchill, Italská 2581/67, Praha 2