Brno: ceny nových bytů letos ještě rostly

V prvních třech měsících tohoto roku se v Brně prodalo bezmála 300 nových bytů v celkové hodnotě přesahující miliardu korun. Meziročně jejich ceny vzrostly o 15 %. Volných bytů v nabídce zůstává už jen 412, a to s rekordní průměrnou cenou za metr čtvereční 85 500 Kč. Ani epidemie koronaviru pravděpodobně pokles cen nezpůsobí – tvrdí analýza společnosti Trikaya.

Průměrná cena za prodaný byt v brněnské novostavbě o velikosti 59 metrů čtverečních v prvním čtvrtletí roku 2020 dosáhla 4,6 mil. Kč. Už zmíněné zdražení o 15 % je přitom oproti republikové průměru, který Eurostat vyčíslil na 8,6 %, takřka dvojnásobné. I přesto jdou nové byty v jihomoravské metropoli stále na odbyt. „Od ledna do března se prodalo celkem 279 nových bytů, tedy podobně jako v loňském roce. Jejich hodnota ale dosáhla 1,3 miliardy korun, což je o celých deset procent více,“ vypočítává Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

Prodej nových bytů v Brně

Největší zájem byl již tradičně o byty menší, dvoupokojových se prodalo 101 s průměrnou cenou 75 700 Kč za metr, jednopokojových o 5 % méně s cenou 77 300 Kč. Přitom se výměra bytů zvyšuje (na rozdíl od Prahy, kde naopak mírně klesá). „Průměrná garsonka má 38 metrů čtverečních, dvoupokojový byt 55 a třípokojový kolem 84 metrů. To je ale dáno tím, že se v Brně v posledních letech více staví menší projekty s luxusními byty. Projektů se stovkami bytů, které byly běžné dříve a v nichž bylo na výběr jak z malých, tak velkých, je teď minimum,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya. Populární jsou nyní zejména byty poblíž centra, tedy městské části Brno-střed a Královo Pole a poté oblasti Maloměřice a Obřany, kde je výstavba intenzívnější.

Slabá nabídka

Trend silné poptávky se nejspíš bude prosazovat i nadále. Na druhou stranu je nabídka v Brně velmi omezená a překážek ve výstavbě nových projektů je stále příliš. „V nabídce je k dubnu 412 bytů v novostavbách, což je o třetinu méně než na konci loňského dubna. Pokud by tedy prodej pokračoval ve stejném rytmu jako doteď a nezahájila se výstavba žádného nového bytového domu, došly by volné byty už letos v říjnu,“ analyzuje František Šudřich.

Realizovat v Brně nový projekt ale znamená velmi složitý proces. „Když už v zastaralém územním plánu najdete místo, kde je možné stavět, vše zdržuje byrokracie a neochota nebo strach úředníků stavbu povolit. Někoho možná překvapí, že má Brno více stavebních úřadů než Praha. Velký počet úřadů a nedostatek úředníků se podepisují také na kvalitě odvedené práce,“ vysvětluje Alexej Veselý.

Čekání na změny

Problémem jsou také povodňová rizika, která de facto znemožňují stavět na značném množství ploch města. Bez protipovodňových opatření se tak může stát, že tisíce nových bytů zůstanou pouze na papíře. V povodňových zónách nelze nejen stavět, ale podle regulace ani zvyšovat hodnotu nemovitostí. Nerealizovaná protipovodňová opatření tak blokují i rekonstrukce jako třeba zateplení nebo výměnu oken u starších domů.

Vyhlídkou na lepší budoucnost je již dokončený návrh nového územního plánu, který Kancelář architekta města Brna nedávno představila online. V druhé polovině letošního roku by situaci mohl dočasně pomoci také záchranný balíček změn stávajícího územního plánu, který umožní výstavbu části nových bytů.

Koronavirus nepůsobí?

Jak pandemie koronaviru ovlivní realitní trh, zatím není jasné. „První kvartál zatím v Brně neukázal na pokles transakcí, v březnu se dokonce prodalo více bytů než loni nebo letos v lednu. Mírný pokles prodejů můžeme očekávat až v průběhu dubna a pár dalších měsíců. Pokud současná krize nepřeroste do výrazně větších rozměrů, pokles cen nemovitostí neočekáváme. A pokud ano, tak pouze v řádu jednotek procent,“ dodává F. Šudřich. Mírný pokles cenové hladiny se očekává spíše u pronájmů, zdaleka však ne takový jako v Praze, kde je silně ovlivněn omezením cestovního ruchu.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři