Bydlení: realita a sny

Praha, která je do značné míry etalonem českého rezidenčního trhu, zažívá bytový boom. Poptávka, akcelerovaná různými faktory, zvyšuje odbyt a následně i vytváří tlak na ceny, které po letech stagnace pomalu, ale přece jen rostou. Češi už nemají strach z budoucnosti a stran bytů mají velký nákupní apetit. Porovnání kvality bytů, které se v Praze prodávají, s ideálními představami o bydlení (jak je ukázal nedávný průzkum sítě RE/MAX), ovšem naznačuje, že rezidenční sny a tržní realitu u nás stále dělí poměrně velká vzdálenost.

Češi podle zmíněné ankety touží po větším životním prostoru, než se jim obvykle dostává. Celá pětina lidí-účastníků zmíněné ankety, zejména pak mladší ročníky, by ráda žila v nemovitosti o velikosti kolem 100 metrů čtverečních, 6 % respondentů si dokonce přeje bydlení dvojnásobné rozlohy. Naopak prostor do 50 metrů čtverečních by stačil pouze 6 % oslovených, a to především starším ročníkům v předdůchodovém věku. Přitom ovšem dlouhodobě nejprodávanějšími jsou byty o velikosti 60 metrů čtverečních se dvěma místnostmi, byť všeobecně příznivější podmínky pro nákup bytů se nyní projevuje pozvolným zvětšováním výměr i dispozic.

Co se prodává

Jak konkrétně vypadá aktuální tržní realita? V metropoli se za devět měsíců tohoto roku prodalo 5 250 bytů, přičemž nejpopulárnější nadále zůstaly byty 2+kk, které se na odbytu podílely 37 %, a dále pak jednotky o dispozicích 3+kk, jejichž podíl činil 26 %. A budoucnost? Anketa společnosti CEEC Research mezi developerskými firmami ukázala, že podle mínění jejich managementu se v příštích třech letech budou preference zákazníků v požadavcích na dispozice bytů víceméně stejné. Největší zájem má sice být stále o byty velikosti 2+kk, když podíl bytů o dispozicích 3+kk by se neměl v příštích třech letech výrazněji měnit. Těmto prognózám odpovídá i výstavba, respektive nabídka. Nejvíce nabízenými typy bytů v Praze jsou podle statistik společnosti Trigema dvoupokojové a třípokojové, byty které mají v hlavním městě 30% zastoupení v nabídce všech developerů.

Vlastní dům je spíše sen

Podle průzkumu RE/MAX by více než tři čtvrtiny obyvatel ČR rády žily ve vlastním domě. Realitou je to ale pouze pro třetinu z nich, zatímco další (větší) třetina má vlastní byt a zhruba třetina populace žije v pronájmech (jde o údaje ankety, celkově u nás ve „ve vlastním“ bydlí zhruba 80 % rodin). V souvislosti s tím je paradoxní, že život na venkově – kde je koupě vlastního domu nejreálnější – láká jen 21 % respondentů ankety.

„Výrazně nízké úrokové sazby zvýšily dostupnost vlastního bydlení. Lidé umí počítat a vědí, že nyní koupě bytu vyjde levněji než před pár lety,“ říká Evžen Korec, šéf společnosti EKOSPOL. Svá slova ilustruje porovnáním nákladů na hypoteční úvěr: při průměrné hypotéce 1,86 mil. Kč sjednané na 25 let klient nyní podle webu hypotecni-kalkulacky.idnes.cz na splátkách měsíčně zaplatí 7 993 korun měsíčně. Před dvěma lety to bylo 8 878 korun a před pěti dokonce 10 254 korun.

Tento pro zájemce o vlastní bydlení rozhodně příznivý vývoj bude jejich úvahy nepochybně ovlivňovat. Tím spíše, že podle seriozních makroekonomických prognóz můžeme s extrémně nízkými úrokovými sazbami počítat na dlouho dobu. Během ní se tak snad budou představy o bydlení a tržní realita – byť velmi pozvolna – sbližovat.

Hlavní partneři

Naši partneři