Co letos čeká (a nemine?) realitní trh

Český realitní trh už snad má nejtěžší časy za sebou, nad jeho nejbližší budoucností nicméně stále visí nemálo otazníků. Obtížně se dnes odhaduje zejména chování zákazníků, ať už kupců bytových novostaveb či třeba nájemců v obchodních centrech. Program tradiční a už **12. konference REM > Winter 2013** se přesto pokusí vývoj v tomto roce předpovědět, a to hlavně prostřednictvím komentářů k vývoji v roce minulém a také k už nezvratným skutečnostem, jakými jsou zejména schválené nové právní normy.

V prvním panelu konference pod taktovkou moderátorky Diany Rádl Rogerové ze společnosti Deloitte zmapují aktuální stav rezidenčního trhu jeho významní hráči – Dušan Kunovský z Central Group, Radim Sayed z firmy Crestyl a za obchod Filip Ondruš z Century 21. A protože poptávka po nových bytech a domech je vždy silně závislá na poměrech na trhu práce či vývoji mezd, potřebný makroekonomický pohled v tomto panelu obstará Jan Bureš z banky ERA Poštovní spořitelna.

Všechny segmenty komerčních nemovitostí dnes vykazují mírné oživení – jak hluboké a perspektivní je v oblasti „retailu“, to ukáže panel věnovaný maloobchodu, respektive obchodním centrům. Celkovou situaci na trhu účastníkům konference přiblíží Alexander Rafajlovič ze společnosti Cushman & Wakefield a Tomáš Drtina z INCOMA GfK, když problematiku dnes už skoro permanentní potřeby redesignu moderních obchodních kapacit přiblíží Martin Studnička z ateliéru MS architekti. Pohled investora přitom bude v tomto panelu reprezentovat Pavel Semrád z CPI Group, dnes největší realitní skupiny u nás, zatímco Josef Tobek z ECE se na aktuální stav výstavby obchodních kapacit podívá očima developera. Výkonná hlava CPI – ředitel Zdeněk Havelka – bude účastníkem dalšího panelu, věnovanému realitním financím – právě CPI je průkopníkem u nás nepříliš obvyklých forem financován. Do jisté míry to platí i pro využívání realitních fondů – proto bude CPI v panelu sekundovat investiční společnost REICO, reprezentovaná Martinem Skalickým. Většina aktérů trhu zatím ovšem spoléhá na tradiční cesty – ve „finančním“ panelu tak nemůže scházet pohled bankéřů, který na konferenci představí Lenka Kostrounová z ČSOB a Pavel Kühn z České spořitelny, zatímco s poměry v bankovním „retailu“ posluchače seznámí Jan Sadil z Hypoteční banky.

Jestliže zájem o pronájem kanceláří či obchodů, nebo realizovanou poptávku po nových bytech v Praze realitní profesionálové dnes prognózují takřka neradi a s mnoha výhradami, odborníci na realitní právo mají jasno, protože pracují ve svých výhledech s „tvrdými“ daty. Těmi jsou letos i napřesrok zásadní legislativní novinky. Co čeká trh v oblasti práva, s tím auditorium REM > Winter 2013 seznámí Olga Humlová ze Salans Europe a Martin Bohuslav a Roman Ženatý ze společnosti Deloitte. Věnovat se budou především novele stavebního a občanského zákona, když stranou nezůstanou ani letošní daňové sazby.

Konferenci Real Estate Market > Winter 2013 pořádá Stavební fórum. Proběhne ve středu 20. února v hotelu angelo, Radlická 1g, Praha 5 (registrace účastníků 8:30–9:30 hod.). Více informaci najdete na http://www.sta­vebni-forum.cz/…e-20–2–2013/ .

Hlavní partneři

Partneři